Yüksek Ping Çözümü! Ping Nasıl Düşürülür?

16 Aralık 2021 - 16:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Ping nasıl düşürülür? Ping Nedir? Yüksek ping çözümü. Özellikle FPS oyunları ve rekabete dayalı oyunlar oynuyorsanız ping sorunu başınızın belasıdır. Ping sorunu olan oyuncular oyunlarda yetenekli olsa bile kaybetmeye mahkûmdur. Her ne kadar bunun çözümü iyi bir internet gibi gözüküyor olsa da internet sağlayıcılarına olan uzaklığınız ping değerlerinizin artmasına neden olacaktır. Durum öyle ki geçtiğimiz günlerde Türk bir E-Sporcu ping sorunları nedeni ile bulunduğu yabancı takımdan ayrılmak zorunda kaldı.

ping

Ping Nedir? Ping Yüksek Olursa Ne Olur?

Ping Nedir? Yüksek ping ne demek? Ping düşürme konusuna girmeden önce bilmeyenler için kısa bir giriş yapmakta fayda var. Ping değeri, verilerinizin karşı sunucuya gönderim ve geri dönüş süresidir. Her ne kadar pingler sadece oyunlar var gibi gözüküyor olsa da durum böyle değil.

İlgili: Ping Nedir? Ping Nasıl Atılır?

İnternet ortamında bastığınız her bir tuşun karşı tarafa iletilme ve geri gelme süresi vardır. Bu oyunların yanı sıra izlediğiniz filmlerde, indirdiğiniz dosyalarda ve girdiğiniz internet sitelerinde vardır. Ping değerinizin yüksek olması, internet sitelerinin geç açılmasına veya “zaman aşımına uğradı” sorunlarının yaşanmasına sebep olmaktadır.

Ping Nasıl Düşürülür?

Elbette yüksek ping değerlerinin bir çözümü bulunuyor. Evet, çözümü bulunuyor ancak bu herkes ve her alan için geçerli değil. Söz konusu adımları deneyerek yüksek ping değerlerini azaltabilirsiniz. Azalma olmadığı durumlarda internet sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Peki, Ping nasıl düşürülür?

Ağınızdaki Fazlalıkları ve Yabancıları Atın

Ping değerini yükselten faktörlerden birisi de internet ağınızdaki fazlalıklar veya haberiniz olmadan interneti kullananlardır. Söz konusu internet sağlayıcınızın verdiği hız değerleri belirli bir orandadır ve bunun üzerine çıkma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Bu nedenle interneti kullanan cihaz sayısı oldukça önemlidir, cihaz sayısı arttıkça internet hızı bölünecektir.

Modeminizin ara yüzünden internetinizi kullanan cihazları denetlemeniz gerekmekte. Tanımadığınız cihazları yasaklamalı, tanıdığınız cihazları da oyunlarınızdan önce atmanızdır.

İlgili: Ağı Test Etmek İçin Ping Komutu Nasıl Kullanılır?

Ethernet Kablosu İle İnterneti Kullanın

Her ne kadar kablosuz ağ teknolojisi gelişmiş olsa da her alandan çekiyor olsa da işin içine ping girdiği zaman eski model yöntemlere dönmek gerekiyor. Yüksek ping sorunu için önerilen en etkili çözüm Ethernet kablosu ile kullanmaktır.

Wi-Fi bağlantıları internetin iletilmesi ve alınmasında gecikmeler yaşanmasına neden olmakta. Ethernet kablosu yardımı ile kullandığınız interneti tam performanslı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yakın Sunucuları Seçin

Yüksek ping sorunu ne yazık ki ülkemizde daha fazla. Oyunların ve internet sitelerinin yurt dışlında olması ve bizim bu sunuculara olan uzaklığımız ping oranını etkilemekte. Oynadığınız oyunlarda veya ziyaret ettiğiniz sitelerde Türkiye sunucusu varsa yoksa daha yakın bir sunucuyu tercih etmeniz gerekmekte.

İnternet hızınız ne kadar yüksek olursa olsun uzak olan sunuculardan alabileceğiniz minimum ping değeri belirlidir. Bunun altında bir ping değeri almanız neredeyse imkânsızdır.

İnternet Hızınız Ping Değeriniz İle Orantılıdır

Her ne kadar bu durumda internet hızları arka planda kalsa da bazı istisna durumlar bulunmakta. Aldığınız internet hizmeti nedeni ile alacağınız ping değerleri değişiklik göstermekte. Yüksek ping çözümü konusunda yüksek hızlı internet paketlerini tercih etmeniz gerekmekte.

Özellikle belirtmekte fayda var. 10MBPS İnternet hızı ile 100MBPS internet hızı arasında alacağınız ping değerleri fark yaratmaktadır.

Oyunlara Girmeden Önce Ping Testi Yapmalısınız

Yüksek ping sorunu her zaman kalıcı olan bir sorun değil. Bulunduğunuz alanda internet kullanım oranına göre de ping değerleriniz değişiklik gösterebilmekte.

Ping düşürme yöntemi olarak bilinen bir yöntem ise gece geç saatleri beklemektir. Ping oranınızı test etmek için Buraya tıklayın. Oyunlardan önce bu web sitesine girerek ortalama ve minimum ping değerlerinize bakabilirsiniz. Bu sayede hem sizin hem de takımınızın oyunu çöp olmayacaktır.