SON DAKİKA

Techofather.com – Best News Website

46 Bin Satır Kod Yazarak Yerli Ve Milli İşletim Sistemini Geliştirdi!

46 Bin Satır Kod Yazarak Yerli Ve Milli İşletim Sistemini Geliştirdi!
Bu haber 09 Ekim 2020 - 20:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TÜBİTAK’da Yerli ve Milli işletim sistemi tanıtıldı.TEKNOFEST’te üçüncülük kazanan Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Muhammed Ümit Aksoylu, 46 bin satır kod yazarak, Linux çekirdeğinden mobil için geliştirilen kapalı kaynak kodlu işletim sistemi yaptı.

Muhammed Aksoylu yaptığı açıklamada, son sınıf öğrencisi olduğunu ve bölümünü bir işletim sistemi projesi ile bitirmek istediğini belirtti.

yerli ve milli işletim sistemi
Unix Tabanlı İşletim Sistemi

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi; bilgisayarda çalışan, donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi; uygulama kodları genellikle direkt donanım tarafından yürütülmesine rağmen, girdi-çıktı, bellek atama gibi donanım fonksiyonları için uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasında aracılık görevi yapar.

İşletim sistemleri sadece bilgisayar, video oyun konsolları, cep telefonları ve web sunucularında değil; arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir. İşletim sistemleri işlevsellerinin genişliği ile değil, donanımı belli bir amaç doğrultusunda programlayabilme nitelikleriyle değerlendirilmelidir.

Bazı İşletim Sistemleri

Microsoft Windows

Microsoft Windows, 1985’ten beri şu ya da bu biçimde var olmuştur ve ev ve ofis bilgisayarları için en popüler işletim sistemi olmaya devam etmektedir. Windows 10 da dahil olmak üzere en son sürümleri bazı tabletlerde de kullanılır ve işletim sistemi bazı web ve sayı hesaplama sunucu bilgisayarlarında da kullanılır. Çok çeşitli üreticilerin bilgisayarları da Windows’u kullanabilir.

Windows’un ilk sürümleri MS-DOS adlı eski bir Microsoft işletim sistemiyle çalıştı ve DOS’un geleneksel metin tabanlı komutlarının yanı sıra modern bir grafik arabirim sağladı. Microsoft Windows’un kullanıcı arayüzünün imza özellikleri, pencerelerin kendisini içerir – tek tek uygulamaları temsil eden dikdörtgen şekilli, panel ekranlar. Windows Başlat menüsü nesiller boyu kullanıcıların cihazlarındaki programları ve dosyaları bulmasına yardımcı oldu.

Akıllı telefonlar için Windows işletim sistemi sürümlerini kullanma çabaları daha az başarılı olmuştur.

Apple iOS

Apple’ın iOS’u, yalnızca Android’den sonra en popüler akıllı telefon işletim sistemlerinden biridir. İPhone’lar, iPad tabletler ve iPod Touch medya oynatıcılar dahil olmak üzere Apple donanımında çalışır.

İOS’un imza özellikleri arasında, kullanıcıların uygulama satın aldığı ve ücretsiz yazılım indirdiği App Store, yetkisiz kullanıcıların telefondan çıkarabileceklerini sınırlamak için güçlü şifreleme içeren güvenliğe vurgu ve minimum donanım düğmelerine sahip basit, akıcı bir arayüz bulunmaktadır.

Google’ın Android işletim sistemi

Android, kurulu cihazların sayısına göre değerlendirilen dünyadaki en popüler işletim sistemidir. Büyük ölçüde Google tarafından geliştirilmiştir, esas olarak akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılır. İOS’un aksine, çeşitli farklı üreticiler tarafından üretilen cihazlarda kullanılabilir ve bu üreticiler, arayüzünün bazı kısımlarını kendi ihtiyaçlarına göre değiştirebilir.

Kullanıcılar işletim sisteminin özel sürümlerini indirebilir çünkü işletim sisteminin büyük bir kısmı açık kaynaklıdır, yani herkes onu yasal olarak değiştirebilir ve kendi işletim sistemini yayınlayabilir. Ancak çoğu insan, cihazlarında gelen sürüme bağlı kalmayı tercih ediyor.

Android, iOS gibi Google tarafından oluşturulan Play Store adlı bir uygulama ve medya mağazasıyla birlikte gelir. Bazı telefon üreticileri ve diğer kuruluşlar da yazılım ve medya yüklemek için kendi mağazalarını sunar.

Apple macOS

Apple’ın popüler OS X işletim sisteminin halefi olan macOS, Apple dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda çalışıyor. Kısmen, 1960’larda AT & T’s Bell Labs’deki araştırmalara dayanan tarihi Unix işletim sistemleri ailesine dayanan macOS, Linux dahil olmak üzere diğer Unix ile ilgili işletim sistemleriyle bazı özellikleri paylaşır. Grafik arayüzler farklı olsa da, temeldeki programlama arayüzlerinin ve komut satırı özelliklerinin çoğu aynıdır.

MacOS’in imza öğeleri arasında programları ve sık kullanılan dosyaları bulmak için kullanılan yuva, Komut tuşu dahil benzersiz klavye tuşları ve açık program pencerelerini yeniden boyutlandırmak için kullanılan stop lambası renkli düğmeler bulunur. MacOS, doğal sesli kişisel asistan Siri ve Apple’ın görüntülü arama uygulaması FaceTime gibi kullanıcı dostu özellikleriyle tanınır.

Linux İşletim Sistemi

Diğer birçok işletim sisteminin aksine, Linux’ta geliştirme herhangi bir şirket tarafından yönetilmez. İşletim sistemi 1991 yılında Finlandiyalı programcı Linus Torvalds tarafından oluşturuldu. Günümüzde, dünyanın her yerinden programcılar açık kaynak kodu üzerinde işbirliği yapıyor ve merkezi çekirdek yazılımına ve diğer programlara ince ayarlar gönderiyor.

Linux için çok çeşitli ticari ve açık kaynaklı yazılımlar mevcuttur ve çeşitli Linux dağıtımları, işletim sistemini çalıştıran makinelere yazılım yüklemek için özel kullanıcı arayüzleri ve araçlar sağlar. Birçok programcının favorisi olan Linux, bulut bilişim ortamları dahil olmak üzere kurumsal ve bilimsel sunucularda yaygın olarak kullanılmaktadır. Linux, çok çeşitli donanımlarda çalıştırılabilir ve internet üzerinden ücretsiz olarak temin edilebilir.

Yerli Ve Milli İşletim Sistemi TÜBİTAK YARIŞMASINDA 3. OLDU

TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması’na bu şekilde katıldıklarını ifade eden Aksoylu, “Türkiye’de kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi yaptık. Kodları kimseyle paylaşmak zorunda değiliz. Apple’ın geliştirdiği MacOS da aynı. Kodlar herkese açık değil. Ticaret amaçlı kullanılabilir. Projemde yazdığım toplam kod sayısını öğrenmek için de bir program yazdım. Toplam 46 bin satır kod yazmışım.”

Kendisini tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA