Yeni Bir Şifre Oluştururken Aklınızda Bulundurmanız Gereken 10 Nokta!

04 Ekim 2020 - 11:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Güçlü şifreleri hatırlamak kolay değildir ve bugünlerde kaç tane uygulama, platform ve cihaz kullandığımıza bakılırsa, aklımızda tutmamız gereken çok sayıda şifre var. Yeni bir şifre oluşturduğumuzda veya eskisini değiştirdiğimizde, hayatları bizim için daha basit hale getirmek için hatırlanması kolay şifreler oluşturuyoruz. Bu iyi bir uygulama olmaz ve güvenli değildir. Sizler için hazırladığımız bu 10 adımı uygulayarak, şifrenizi güvenli hale getirebilirsiniz.

Parolalarınızı her zaman not alabilir veya Evernote gibi bir uygulamada not olarak kaydedebilirsiniz, ancak bu da kendi sorunlarıyla birlikte gelir.

Bununla birlikte, yeni bir şifre oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken temel bilgilerle başlayalım

İşte Kurallar!

Aynı parolayı birden fazla platformda kullanmayın. Herhangi biri hesaplarınızdan birini ele geçirmeyi başarırsa, aynı parolayı diğer hesaplarda da kullanmaya çalışacaktır.

İsimleri şifre olarak kullanmayın. Özellikle ebeveynlerinizin, kardeşlerinizin, partnerinizin veya evcil hayvanlarınızın isimleri. Arabanızın marka adını da kullanmaktan kaçının. Bunları öğrenmesi ve öğrenmesi çok kolay.

Şifre olarak asla kredi/banka kartlarının pin numaralarını kullanmayın. Telefon numaralarını da kullanmayın.

Doğum günlerini, yıldönümü tarihlerini şifre olarak kullanmayın.

Parola olarak pasaport numarası veya PAN kart numarası gibi seri numaraları kullanmaktan kaçının.

Eski bir parolayı tekrar kullanmayın. Çoğu platform, yeni kullanılan bir parolayı kabul etmez, ancak birkaç aylık parolayı kullanmaktan da kaçının. Süresi dolan şifrelerin listeleri, karanlık ağdan veya bilgisayar korsanları tarafından yapılan veritabanı sızıntılarından elde edilebilir.

Parolalarınızı hiçbir biçimde çevrimiçi olarak kaydetmeyin, e-posta taslağı olarak bile. Manuel olarak yazabilir veya cihazınızda internete bağlı olmayan bir uygulamayı kaydedebilirsiniz, ancak dikkatli olmalısınız.

Google Chrome gibi tarayıcılar, şifre kaydetme seçeneğiyle gelir. Bu özellik çok yardımcı olsa da, bundan kaçınmanız daha iyi. Bu, yanlışlıkla kötü amaçlı bir web sitesine erişirseniz tüm kayıtlı şifrelerinizi savunmasız hale getirir.

Mümkün olan her yerde iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın.

Güvende kalmanızı sağlamak için şifrelerinizi birkaç ayda bir değiştirmeye çalışın. Bu sıkıcı bir iş, ama biliyorsun – üzgünümden daha güvenli!