Yapay Zeka bunamayı bir günde teşhis edebilir mi?

10 Ağustos 2021 - 13:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Yapay Zeka ile Beyin taraması

Yapay zeka, en uzman nörologların bile göremediği beyin taramalarındaki kalıpları tanımlayabilir.

Bilim adamları, tek bir beyin taramasından sonra bunama teşhisi koyabileceği düşünülen bir yapay zeka sistemini test ediyorlar. Ayrıca durumun uzun yıllar stabil kalacağını, yavaş yavaş bozulacağını veya acil tedavi gerekip gerekmediğini de tahmin edebilir şeklinde demeç veriyorlar.

Şu anda demansı teşhis etmek için birkaç tarama ve test gerekebiliyor. İlgili araştırmacılar, sistemleriyle daha erken teşhislerin hasta sonuçlarını büyük ölçüde iyileştirebileceğini söylüyor.

Kalıpları tanımlama

Cambridge Üniversitesi’nden ve ulusal yapay zeka ve veri bilimi merkezi üyesi Prof Zoe Kourtzi, “Erken müdahale edersek, tedaviler erken başlayabilir ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve aynı zamanda daha fazla hasarı önleyebilir” dedi. Turing Enstitüsü, dedi.

Yapay Zeka Demansı Teşhis Edebilir mi?

“Ve semptomların hayatta çok daha sonra ortaya çıkması veya hiç ortaya çıkmaması muhtemeldir.”

Prof Kourtzi’nin sistemi, demansı olabileceğinden endişelenenlerin beyin taramalarını binlerce demans hastasının beyin taramaları ve ilgili tıbbi kayıtlarıyla karşılaştırıyor.

Algoritma, uzman nörologların bile göremediği taramalardaki kalıpları tanımlayabilir ve bunları veritabanındaki hasta sonuçlarıyla eşleştirebilir.

Hafıza Klinikleri

Klinik öncesi testlerde, beyin taramasında belirgin bir hasar belirtisi olmasa bile semptomlar gelişmeden yıllar önce demansı teşhis edebildi. Addenbrooke Hastanesinde ve ülke çapındaki diğer hafıza kliniklerinde yapılan deneme, demans teşhisinin geleneksel yollarının yanı sıra klinik bir ortamda çalışıp çalışmadığını test edecek.

İlk yıl yaklaşık 500 hastanın katılması bekleniyor.

Sonuçları, gerekirse tedavi süreci hakkında tavsiyede bulunabilecek doktorlarına gidecektir. Denis ve Penelope Clark, durumunun nasıl ilerleyeceğini bilmek istiyorlar. Böylece Cambridge Üniversitesi’ndeki sinirbilimcilerle birlikte çalışmayı yöneten Danışman nörolog Dr Tim Rittman, yapay zeka sistemini “harika bir gelişme” olarak nitelendirdi.

“Bu hastalıklar grubu insanlar için gerçekten yıkıcı” dedi.

“Dolayısıyla, bu bilgiyi bir hastaya verdiğimde, teşhis konusunda daha emin olmak için yapabileceğim her şey, onlara hastalığın olası ilerlemesi hakkında daha fazla bilgi vererek hayatlarını planlamalarına yardımcı olmak için harika bir şey” dedi.

Mücadele Nasıl Olacak?

Duruşmaya ilk katılanlardan biri olan 75 yaşındaki Denis Clark, beş yıl önce bir et şirketinde yönetici olarak görevinden emekli oldu. Geçen yıl eşi Penelope, onun bazen hafızasıyla mücadele ettiğini fark etti. Ve şimdi demans geliştirdiğinden endişe ediyorlar. Denis semptomlarını açıklamaya çalışır ama Penelope araya girerek neler olduğunu açıklamakta zorlandığını söyledi.

Çift, Denis’in bakımını finanse etmek için evlerini satmak zorunda kalmaktan endişe duyuyordu. Böylece Penelope rahatladı, bir teşhis ve herhangi bir bunamanın nasıl ilerleyebileceğinin bir göstergesi için uzun süre beklemek zorunda değillerdi.Normalde, Denis’in demansı olup olmadığını anlamak için birkaç beyin taramasına ihtiyacı olabilirdi.

“O zaman finansal olarak plan yapabiliriz” dedi. “İşler o kadar kötüye gitmeden Denis’i tatile götüremeyeceğim bir çift olarak birkaç tatil yapıp yapamayacağımızı bilirdik.”

Zihinsel problemler

Rittman’ın 10 ay önce, yapay zeka sisteminin denenmesi başlamadan önce hafıza kaybı yaşamaya başlayan 57 yaşındaki Mark Thompson, mevcut olsaydı, kendisi için büyük bir fark yaratacağını söyledi.

“Test üstüne test yaptım ve teşhis konmadan önce en az dört tarama yaptım” dedi. Tıbbi ekip harikaydı ve bende neyin yanlış olduğunu anlamak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar.” dedi.