1. Ana Sayfa
 2. Wordpress
 3. WordPress Site Hızlandırma Rehberi | Pagespeed 80+ Garanti! (2021)

WordPress Site Hızlandırma Rehberi | Pagespeed 80+ Garanti! (2021)

Şu an internet üzerinde on milyonlarca web sitesinin altyapısı WordPress üzerine kurulu. Yapabildiği şeylerin bir sınırı olmadığı bu sistemin en büyük sorunu maalesef hız. Birçok WordPress site sahibinin muzdarip olduğu bu sorun yüzünden günlerce, hatta aylarca emek verdiğimiz sitelerimiz sürekli ziyaretçi kaybetmekte.

Google ve Uzmanlara göre web siteniz 3 saniye üstünde açılıyorsa ziyaretçi sitenize bakmadan, site yüklenmeden çıkıyor. Fakat endişelenmeyin! WordPress hızlandırma yazımızla birlikte artık kullanıcılar sizin sitenize hızlıca giriş sağlayabilecekler.

Site Hızını Etkileyen Faktörler

Hosting

wordpress hosting hız optimizasyonu

WordPress site hızlandırma sorunlarının en başındaki faktör hosting gelir. Eğer hosting paylaşımlı ise bu sitenizin barındırıldığı sunucuda ortak kaynak kullanımı olduğunu göstermektedir. Sunucunuzda PHP taraflı sorunlar olabilir tema veya eklentilerden dolayı gereksiz MySQL sorgu sebebiyle yüksek CPU (işlemci)kullanımı oluşabilir. WordPress site hızlandırma yolunda amacımıza etki etmektedir.

Tema

wordpress tema hız optimizasyonu

WordPress site hızlandırmada temalarımızda dikkat etmemiz gereken hususlar kullanıcı deneyimi, hız ve SEO uyumlu olursa çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bazı temalar ise tam tersi ağır ve sunucuyu yorarak çalışabilmektedir. Çünkü CSS, JS, PHP kodlama kısımları temiz yani saf yazılmamış olabilir. Sitenizin kaynak kodlarını tetiklendiği kod karmaşasına yol açacak ve siteniz geç açılacaktır.

Eklenti (Plugin)

wordpress eklenti optimizasyonu

Bazı eklentiler fazla kaynak tüketimi ve sorgu yapabiliyor. Gereksiz olan eklentileri kaldırmak site hızı bakımından daha yararlı olucaktır. Mesela X eklentisi boş yere arkaplanda lisans doğrulaması yapıyor yada güncelleme denetimi yapıyor bu sorun da sitenizin yavaşlatmasına yol açabilir eklenti sorunlarından biridir.

WordPress Hızlandırma İçin Neler Yapılabilir?

HTML / CSS / JavaScript Küçültme

Site hızında önemli bir yere sahip olan kod yapısı, saf olarak yazılırsa çok fazla döngü olmamak kaydıyla sitenizin hızlı açılmasını sağlayacaktır. Ama kötü yazılmışsa ekte ki SwiftPerformance ile kolayca HTML, CSS, JS kolayca küçültebilirsiniz.

Prefetch DNS (DNS Önceden Getirme)

DNS İsteklerini Önceden Getirme seçeneği SwiftPerformance eklentisi içinde mevcuttur. Sitenizi daha hızlı şekilde çözümleyerek sizin sitenizin okurlarına yazılarınızı bekletmeden hızlı bir şekilde sitenize girmesini sağlıyacaksınız.

//platform.twitter.com

//ajax.googleapis.com

//s3.amazonaws.com

//connect.facebook.net

//netdna.bootstrapcdn.com

//maxcdn.bootstrapcdn.com

//cdnjs.cloudflare.com

//www.google-analytics.com

//www.googletagmanager.com

//maps.google.com

//fonts.googleapis.com

Prebuild (Önbellekleme)

Sitenizin tüm sayfalarını önceden oluşturup önbelleğe alarak gelen kullanıcıya daha hızlı bir site deneyimi yaşatıyor. Bu özelliği açmanızı tavsiye ederim. Sitenizin çok sayfası olabilir tüm sayfaları önbelleklemesi biraz zaman alabilir onun için beklemeniz gerekecektir biraz. Önbellekleme hızı sitenizin hosting ya da sunucusuna bağlı olarak hız değişkenlik göstericektir.

Gzip

Gzip kullanarak sitenizi sıkıştırarak daha hızlı açılmasını sağlamak için kolay ama etkili yöntemlerden biridir. Bunu Cpanelden veya Hosting sağlayacınıza söyleyerek açabilirsiniz.

CDN

CDN (İçerik Dağıtım Ağı), internet üzerindeki birçok veri merkezinde bulunan dağınık ve geniş bir sunucu sistemidir. CDN’nin amacı kesintisiz bir şekilde yüksek performans ile sitenizin kullanıcılara hızlı şekilde içerik sunmaktır.

Litespeed | Redis | Memcached

Litespeed, WordPress optimize etmek için web sunucusu altyapısıdr. Redis ve Memcached ile birlikte hosting ya da sunucu firması tarafından optimize edilerek güzel verim alabilirsiniz. Çoğu eklenti Litespeed, Redis ve Memcached’den yararlanarak hızınıza hız katıcaktır.

WordPress Hızını Test Etmek

Google PageSpeed Insights

Google’ın geliştirmiş olduğu PageSpeed ​​Insights, herhangi bir web sitesinde en iyi performansın belirlenmesine yardımcı olan, bir web sayfasının optimizasyonları hakkında öneriler sunan ve bir web sitesinin nasıl daha hızlı yapılacağına ilişkin genel fikirler sunan çevrimiçi bir araçtır.

*Wordpress hızlandırma konusunda test için sıkça kullanılır.

GTmetrix

GTMetrix, sitemizin performansı hakkında ayrıntılı raporlar almak için gittikçe daha çok kullandığımız araçlardan biridir. Google PageSpeed ​​ve YSlow kullanarak sayfanızın hız performansını analiz eden ücretsiz bir araçtır. GTMetrix daha sonra sayfalarınız için puanlar oluşturur ve bunları nasıl düzelteceğiniz konusunda öneriler sunar.

Pingdom

Pingdom, web siteleriniz, uygulamalarınız ve sunucularınız için küresel bir performans ve kullanılabilirlik izleme çözümüdür. Web sitenizin her zaman kullanılabilir olmasını sağlar, ancak Pingdom yalnızca açılış süresi izleme yapmıyor, ayrıca sayfanızın yük performansını izleyebilir, en önemli site etkileşimlerinizin sorunsuz çalıştığından emin olabilir ve gerçek ziyaretçilerinizin nasıl bir deneyim yaşadığını görebilirsiniz.

Swift Performance ile Sitenizin Hızını Uçuracağız!

wordpress swift performance

Swift Performance ile sitenizin açılış hızını kolayca artırabilirsiniz.Adım adım Swift Performance ile site açılış hızını artırmak.

1- Swift Performance Eklenti Kurulumu

Swift Performance ile WordPress hızlandırma kolayca yapabileceksiniz. Size verdiğim linkten Swift Performance Premium(GPL) olarak indirebilirsiniz. Daha sonra WordPress Admin Panel > Eklentiler > Yeni Ekle > Eklenti Ekle. Linkte vermiş olduğum eklentiyi direk sürüklüyoruz ya da seçiyoruz ve eklenti yüklemesini başlatıyoruz.

2- Swift Performance Açılış Hızı Ayarları

swift performance ayarları ile wordpress site hızlandırma

4- Manual Configuration

Manual Configuration adlı butona basarsanız siteniz için kendi ayarınızı yapabilirsiniz. Minify CSS, Minify JS, Minify HTML gibi ve daha fazla ayarı kendiniz elle yapmak isterseniz bu ayarı seçmeniz gerekir.

5- Import Settings

Eğer önceden bu eklentiyi kurduysanız eski ayarlarınızı içeriye aktarmak için kullanabilirsiniz.

6- Use Preset

Bu ayar ile önceden Swift Performance Ekibi tarafından hazırlanmış belli başlı site açılış hızı için optimizasyon türleri bulunuyor. İstediğinizi seçmek size kalmış hangisi sitenizi bozmuyorsa hızlıysa onu seçersiniz.

7- Auto Config

Bizi ilgilendiren kısım burası. Bu eklentiyi size anlatmamın nedeni bu Auto Config ile daha kolay ve düzgün şekilde sitenizin açılış hızını yükseltebilirsiniz. WordPress site hızlandırma ile ilgili birşey bilmeden AutoConfig yaparak da kolayca wordpress site hızlandırma yapabilirsin.

 •  1- Timeout test
 •  2- Check Max Connections
 •  3- API connection
 •  4- Webserver & Rewrites
 •  5- Loopback
 •  6- Detect Varnish & Cloudflare cache
 •  7- Detect Server Level Caching
 •  8- PHP settings
 •  9- Detect 3rd party plugins
 •  10- Configure cache

Web Hostinginde bu ayarları test edip hostinginiz için en uygun olanı seçiyor. Auto Config ile birşey bilmenize gerek yoktur, herşeyi kendisi sunucunuza göre optimize edicek ve ayarları ona göre ayarlıyacaktır.

WordPress sitenizde istediğiniz hız skoruna ulaşamıyorsanız eğer üzülmeyin, aşşağıdaki yorum kısmına veya destek@technofather.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Sitenizin açılış hızının artması için, wordpress hızlandırma için çekinmeden yardım isteyebilirsiniz. 🙂

WordPress sitenizin açılış hızının düzeldiğini umuyorum eğer herhangi aklınızda kalan soru veya sorun varsa lütfen çekinmeyin yoruma yazın size gerekirse elle sitenize yardımcı olucağım. Bir sonraki seride görüşmek üzere hoşça kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ömer iyi çocuktu ama fena bir kusuru vardı. İnsanlara fazla güveniyordu. Sırf seviyor diye onları tanıdığını zannediyordu. Eğer geri dönüp söyleyebilseydim söylerdim. Ömer derdim her ihanet sevgi ile başlar.

Yorum Yap

Yorumlar (14)

Popüler Yorumlar
 1. 5 ay önce

  Eline sağlık

 2. Beğendiğinize sevindim 🙂 .Eğer başka merak ettiğiniz WordPress konuları varsa yazarsanız yakında yeni yazı paylaşırım.

Yapılan Yorumlar
 1. 5 ay önce

  Eline sağlık

 2. Teşekkürler bilgilendirici bir yazı olmuş.

 3. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

 4. Çok güzel bir yazı olmuş. Sade ve kolay bir eklenti sitemde hemen kurdum gayet de hızlandır. wordpress hızlandırma konusunda çok güzel yazı olmuş.

 5. 5 ay önce

  Harika bir rehber olmuş elinize sağlık 🙂

 6. 5 ay önce

  Sitem hızlandı laaaa

 7. WordPress hızlandırma yazısı için gayet guzel bir anlatım olmuş.

 8. WP hızlandırma yazısı olarak gayet başarılı

 9. 4 ay önce

  teşekkürler harika bir rehbere benziyor.

 10. 2 ay önce

  WordPress Web sitem gözle görülür şekilde hızlandı. WordPress web sitesi hızlandırma ve hız optimizasyonu konuları için çok güzel bir yazı olmuş.

 11. 2 ay önce

  WordPress sitem ışık hızına ulaştı. Müthiş bir Türkçe rehber…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir