SON DAKİKA

Techofather.com – Best News Website

WordPress Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler! (TAM 1 REHBER)

WordPress Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler! (TAM 1 REHBER)
Bu haber 25 Aralık 2020 - 11:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

WordPress kurduktan sonra yapılması gerekenler vardır. Eğer bunları yapamaz isek ilerde çeşit çeşit sorunlar önümüze çıkıcaktır. Bu yaptığımız adımlardaki gibi uygularsanız WordPress başlangıç olarak çok rahat edersiniz.

WordPress Upload Limitini Artırmak

upload_max_filesize hatası çok can sıkıcı hatalardan biridir, fakat çok kolay bir şekilde bu sorunu çözmenin yolu vardır. upload_max_filesize hatasını görmenizin nedeni WordPress’in varsayıl dosya yükleme boyutunun düşük kalmasıdır.

Upload max filesize Değeri Nasıl Artırılır?

1.Yol Cpanel, Plesk veya CyberPanel üzerinden dosya yöneticisine giriniz.

  • .htaccess dosyanızı bulunuz.(bazılarınızda gözükmeyebilir gizli dosyaları gösteri seçerseniz gözükecektir.)
  • .httaccess içine ve en alta aşağıdaki kodu ekliyoruz.
php_value upload_max_filesize 128M
php_value post_max_size 128M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300

2. Yol Bazı durumlarda yukarıdaki kod işe yaramayabilir endişelenmeyin. Şimdi ki yapıcağımız ile kolayca halledebiliriz.

  • wp-config.php‘yi açınız.
  • Hemen wp-config.php’nin başına aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir.
define('WP_MEMORY_LIMIT', '128M');

128MegaByte’a kadar artık eklenti, tema ve fotoğraf yükleyebilirsiniz. Eğer bu sayı yetersiz gelirse 128 yazan yerleri istediğiniz gibi yükseltebilirsiniz.1024 yaparak 1GB’a kadar hiç takılmadan daha kolay şekilde değiştirebilirsiniz.

WordPress Genel Ayarların Yapılandırılması

Genel Ayarlar, Admin panel girdikten sonra sol taraftaki bardan Ayarlar kısmına giriyorsunuz.

Wordpress Genel Ayarların Yapılandırılması

Ayarlar’a girdikten daha sonra sitenizin ismini ve sloganınızı girmeyi unutmayın. Saat ve tarih genellikle doğru şekildedir ama siz yine de kontrol edebilirsiniz.

Wordpress Genel Ayarların Yapılandırılması

Genel kısmı bittikten daha sonra Okuma Ayarlarına geçiniz. Sitenizin İndex’e açık olmasına dikkat ediniz. Sitenizi açtıktan sonra burası mutlaka açık olmalı yoksa yazılarınız indexlenmeye kapalı olarak geçer ve yazınız Google’da gözükmez.

Wordpress Genel Ayarların Yapılandırılması

Kalıcı bağlantı ayarlarını /%postname%/ veya yazı ismi olarak seçmeliyiz. SEO uyumlu bağlantı tipi bu şekildedir.

Wordpress Genel Ayarların Yapılandırılması

Sitenize Kategorisine Uygun ve SEO Uyumlu Tema Seçimi!

Sitenizin kategorisi her ne olursa olsun SEO uyumlu olmasına dikkat etmek gerekir. Elbette ilk önce iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamakla beraber SEO uyumlu olması daha iyi olur. Sizler için bir tane tema seçtim. Türk tema üreticisi KanThemes.

1- GEOİT | KanThemes

Öncelikle temaları çok kaliteli ve başırılı bulduğumu söyleyebilirim. Tasarım ve modernlik arasındaki ince çizgiyi tutturan bir tema benim açımdan. Sizde Geoit hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

geoit teması kanthemes

SEO Uyumlu, hızlı, responsive, AMP, tek tık ile kurulum, uygun reklam yerleşimi, yapısıyla webmasterların dikkatini kendisine çeken Geoit temasını buradan inceleyebilirsiniz.

Favicon Ekleme

Admin panelde sol bardan Görünüm kısmından Özelleştir‘e tıklayın ve Site Kimliğine giriniz. Oradan logo ve favicon ekleyebilirsiniz. Ek düzenlemeleride oradan yapabilirsiniz.

favicon ekleme

Sitenizin Açılış Hızını Artırın!

Sitenizin eğer 3sn üzerinde açılıyorsa, siteniz kullanıcı kaybediyordur. Sitenizin hiti azalmaması için kullanıcıların hızlıca sitenize girmesi çok önemli. Kullanıcı sitenize hızlıca erişirse canı sıkılmadan sitenizi gezicek ve bu sizin sitenize fayda sağlıyacaktır. Sizin için bazı eklentiler derledim.

Site Hızlandırmak İçin Bazı Eklentiler: Swift Performance, WP-Rocket, Litespeed Cache, W3 Total Cache bu eklentiler çok iyi iş görücektir. Arasında kullandığım SwiftPerformance sayfanızı komple önbelleğe alarak kullanıcı sitenize girdiği anda hızlıca sunarak sitenizi 3sn altında açabilir bu potansiyel hostinginize ve temanıza bağlı olarak değişmektedir.

SEO Eklentisi Yükleyin

SEO eklentileri sizin siteniz için yazı içinde neler yapmanız veya yapmamanız gerektiğini gösteriyor. Sitenizde yazılarınızı SEO uyumlu olarak eklentinizin gösterdiği SEO kurallarına uyarak kolayca yazınızı üst sayfalara, sıralara çıkarabilirsiniz. Üst sayfalara çıkmak yazınızın zorluğuna göre zaman alabiliyor bunun için sabır ve yazıy backlink alarak sitenizi üst sıralara da ulaşmasında katkı sağlayabilirsiniz.

Önerdiğim SEO Eklentileri: RankMath, Yoast SEO, All in One SEO.

Sitenizi Google’a Tanıtın!

Sitenizi Google Search Console ve Analytics’e eklemek için çok kolay bir yol var isterseniz bu yolu kullanarak zamandan ve iş gücünden tasaruf edebilirsiniz. Bunu yapmak için eklentiler girip Google SiteKit indirmeniz gerekiyor. Daha sonra ise adımları takip ederek kolayca devam edebilirsiniz.

GoogleSiteKit indirme sayfası: https://wordpress.org/plugins/google-site-kit/

Kolayca sitenizi Google Search Console, Analytics, Adsense, Google Tag Manager’a bağlayabilirsiniz.

Resimleri Optimize Etme

Ben resimleri kendim internet siteleri aracılığıyla optimize etme taraftarıyım çünkü eğer eklenti olursa bazıları çok ciddi şekilde kasmaya sebeb olabiliyor, bunun önüne geçmek için bazı resim küçültme siteleri mevcut. Picdiet, compress jpg gibi sitelerden kolayca küçültebilirsiniz. Ama derseniz eklenti ile küçülteyim bunun içinde şunları önerebilirim: Imagify, WP-SmushShort Pixel Image gibi eklentiler kullanabilirsiniz.

Sitenizin Güvenliğini Artırmak

WordPress her ne kadar güvenli olsa bile bazen tema ve kullanıcı kaynaklı açıklar meydana gelebiliyor. Bunun için bilinmedik her tema ve eklentiyi kurmayınız. Warez ve Nulled temalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Site güvenliği için eklenti kurmak sitenizi arka plandı istek ve çalışması sonucu sayfa hızında yavaşlık ve donmalar meydana gelebilir. Kurup kurmamak sizin elinizde benim size önerdiğim eklentiler şunlardır: Wordefence, iThemes Security, All In One WP Security & Firewall,

Bunlardan istediğiniz bir tanesini kurabilirsiniz. Unutmayın bunlara çok güvenmeyin herşey sizin elinizde sitenizde bilimeyen kaynaklar yüklerseniz eklentiler bile iş görmez 🙁 .

WordPress’e yeni başlıyacaklara rehber nitelindiğindeki bu yazımda sizler için gerekli olan herşeyi yazdım. Sizlerde eğer yazıyı beğendiyseniz veya öneriniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Yardım ediceğim konular varsa da çekinmeden yazabilirsiniz yardımcı olurum.

Kendinize İyi Bakın, Hoşçakalın!

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA