Windows 10 Sanal Makine Nasıl Kurulur?

29 Ekim 2020 - 9:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Windows 10 Sanal Makine Nasıl Kurulur?, VirtulBox Nedir?, VirtulBox kurulumu, Sanal Makine Oluşturmayı bu yazımızda sizin için anlatıyoruz.

Hard disk üzerine kurulum yapmak yerine bir VM’de Windows 10 gibi bir işletim sistemi kurmanın birçok pratik nedeni vardır. Güvenemeyeceğiniz dosyalarla uğraşmanız gerekiyorsa, aynı sistem üzerinde birden fazla işletim sistemi kurulumunu test etmeniz gerekiyorsa veya işletim sistemine günlük sürücü olarak kullanmak istemeden erişmeniz gerekiyorsa, onu bir sanal makine kullanarak özelliklerine erişim sağlar ve işletim sistemi kurulumunu uzun vadede tutma ihtiyacı konusunda endişelenmeden yetenekler. Neyse ki, bir VM’de Windows 10 kurmak zor değil.

Windows 10 Sanal Makine Kurulum | VirtualBox Kurulumu

Windows 10 ISO’yu indirin

Öncelikle, Windows 10 indirme sayfasına gidin. Bir Windows kullanıcısıysanız, MS, bir işletim sistemi görüntüsü indirmenize izin vermeden önce Medya Oluşturma Aracını indirmenizi isteyecektir. Yerel olarak bir ISO dosyası oluşturmak için bu aracı kullanabilir veya ISO’yu önce aracı almaya zorlanmadan manuel olarak indirmek istiyorsanız bu ek talimatları uygulayabilirsiniz.

Yeni bir sanal makine oluşturun

Windows 10 Sanal Makine Nasıl Kurulur?
Windows 10 Sanal Makine Nasıl Kurulur?

VirtualBox web sitesine gidin ve Oracle’ın ücretsiz, açık kaynaklı yazılımının en son sürümünü indirin . Kurulum sürecinden geçin ve ardından uygulamayı başlatın. “Yeni” düğmesine basın ve sanal makinenizi adlandırın. “Tür” ayarınızın “Microsoft Windows” olarak ve “Sürüm” ünüzün “Windows 10” olarak ayarlandığından emin olun. X64 sürümünü 64 bit VM ile ve x86 sürümünü 32 bit VM ile eşleştirdiğinizden emin olun.

RAM’i ayırın

Virtual Box Ram Ayırma
Virtual Box Ram Ayırma

Şimdi, bu VM için ne kadar RAM ayırmak istediğinize karar vermelisiniz. X86 sürümü için en az 1 GB RAM’e ihtiyacınız olacak. X64 sürümü için 2 GB’ye ihtiyacınız olacak. Masaüstümde 16GB RAM var, bu yüzden 4GB’nin yapılandırmam için doğru olduğuna karar verdim. Neye karar verirseniz verin, yeşilin içinde kaldığınızdan emin olun. Çok fazla RAM ayırırsanız, ciddi performans sorunları yaşarsınız.

Bir sanal sürücü oluşturun

VirtulBox Sanal Sürücü Oluşturma
VirtulBox Sanal Sürücü Oluşturma

Ardından, bir sanal sürücü oluşturmanız gerekir. Microsoft, 32 bit sürüm için gereken minimum alanın 16 GB olduğunu, ancak 64 bit sürüm için 20 GB gerektiğini söylüyor. Masaüstümde 50 GB’lık bir sanal sürücüye karar verdim, ancak onu istediğiniz kadar büyütmekten çekinmeyin. Sadece gerçek sabit sürücünüzde sanal sürücünüzün boyutunu işlemek için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun. İşletim sistemi ile ne yapmak istediğinize bağlı olarak, daha fazla veya daha az depolama alanı ayırmak isteyebilirsiniz. Bir VM’ye yüklenen uygulamaların, standart kurulumlarının gerektirdiği aynı miktarda “gerçek” depolama gerektirdiği varsayılmalıdır.

Windows 10 ISO’yu bulun

Windows 10 iso
Windows 10 iso

Şimdi, bu sanal makinenin ayarlarına gidin ve “Depolama” sekmesine gidin. “Denetleyici: SATA” nın yanında yeşil artı bulunan disk simgesini tıklayın. “Disk seç” e tıklayın ve daha önce indirdiğiniz Windows 10 ISO’yu bulun.

Video ayarlarını yapılandırın

VirtulBox Video Ayarları
VirtulBox Video Ayarları

Başlamadan ve Windows 10’u yüklemeye başlamadan önce, “Ekran” sekmesine gidin. Sanal makineye ne kadar video belleği ayırmak istediğinizi yapılandırabilirsiniz, ancak yeşil renkte kaldığınızdan emin olun. İsterseniz 3D hızlandırmayı da açabilirsiniz.

Yükleyiciyi başlatın

VirtulBox Sanal Makine Başlatma
VirtulBox Sanal Makine Başlatma

Tüm bu kurulum tamamlandıktan sonra, VirtualBox’taki “Başlat” düğmesine basın ve Windows 10 kurulum sürecini başlatın. Ekrandaki talimatları izleyin ve yolunuza devam edin.

Kullanmaya Hazırsınız!

Windows 10 Sanal Makine
Windows 10 Sanal Makine

Masaüstüne döndüğünüzde, nihayet uygun çözünürlükte tam ekran modunu kullanabilirsiniz. VirtualBox menüsünde, “Görünüm” e gidin ve “Tam Ekrana Geç” i seçin. Çoğunlukla, bu artık yerel olarak çalıştırdığınız deneyimle aynı. Keyfinize bakın ve tüm yeni özelliklerin etrafından dolaşmaktan çekinmeyin.