Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir makale başlığımızdan da anlayabileceğiniz gibi size şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi veya mevcut Wi-Fi şifresini nasıl öğrenebileceğinizi yazılı olarak anlatacağız.

09 Ağustos 2021 - 9:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim
Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir

Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir makale başlığımızdan da anlayabileceğiniz gibi size şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi veya mevcut Wi-Fi şifresini nasıl öğrenebileceğinizi yazılı olarak anlatacağız.

Evinize internetinizi yeni bağlattınız ve internet sağlayıcınızın verdiği modemde gelen karmaşık şifreyi kullanıyorsunuz. Her seferinde modemin altına bakmak doğal olarak yorucu bir hal alıyor ve Wi-Fi’ın şifresini değiştirmeye karar veriyorsunuz.

Veya modemin altında hazır gelen şifreye de erişiminizi kaybettiniz. Wi-Fi kırma programlarıyla uğraşmaktansa “en iyisi parolamı değiştireyim” dediniz. İlk başta zor gibi görünse de Wi-Fi şifresini değiştirmek oldukça kolay.

Şimdi gelin, Wi-Fi şifresi değiştirme nasıl yapılır, bütün aşamaları tek tek inceleyelim.

Wi-Fi nedir?

Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen Wi-Fi açılımı Wireless Fidelity’dir, kablosuz bağlantı alanıdır. İnternete erişim isteyen bilgisayar, telefon, tablet, hatta buzdolabı, kısacası tüm elektronik cihazlara kablosuz olarak bu bağlantıyı sunan sistem, çıktığı ilk günden itibaren yaşamın bir parçası olmuştur.

Bununla birlikte birçok kişinin bildiğinin aksine, Wi-Fi ile internet aynı şeyler değildir. Cihazlar arasındaki yerel bağlantı (örneğin bilgisayar ile yazıcı) kablosuz olarak Wi-Fi üzerinden gerçekleşse de internete ihtiyaç duymazlar. Wi-Fi denilince akla ilk olarak internet geldiği için, internetsiz Wi-Fi alanları daha sık LAN (Local Area Network, Yerel Alan Ağı) adıyla anılır.

Wi-Fi şifresi nasıl değiştirilir?

Modem arayüzüne girmek için Wi-Fi bağlantınızın açık olduğundan emin olduktan sonra, bir internet tarayıcısını açın, Adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp Enter tuşuna basın.

Eğer sayfa açılmadıysa “192.168.1.2”, “192.168.2.1” ya da “192.168.0.1” gibi modem eşirim IP adreslerini deneyin. Unutmayın! Her modemde bu adres farklı olabilir. Eğer yine modem sayfanıza ulaşamadıysanız, modemin marka ve modelini Google‘da aratarak arayüz için gereken adresi bulabilirsiniz.

Açılan sayfada arayüzüne giriş yapın (Kullanıcı adı ve şifreyi internet servis sağlayıcınızı arayarak öğrenebilirsiniz).

  • Menüden Kablosuz ağ ayarları seçeneğine tıklayın,
  • Ağ Şifreleme bölümüne tıklayın,
  • Menüden Wi-Fi adını ve şifrenizi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Wi-Fi şifrenizi değiştirirken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Büyük ve küçük olmak üzere En az 8 harf kullanın,
  • Sembol ve rakamları mantıklı bir şekilde yerleştirin, böylece şifrenizi unutma ihtimaliniz azalır ve güvenliğiniz artar.
  • Günümüzdeki birçok modem çift bant teknolojisini de desteklediği için 2.4 GHz ve 5 GHz bantlarını da aynı anda kullanabilir, ikisini de ayrı parolalarla koruyabilirsiniz. Böylece tek bir modemde iki Wi-Fi ağınız olacaktır. Yakındayken 5 GHz olanı, daha uzaktayken 2.4 GHz olanı kullanmanızı tavsiye ederiz.