VİRÜSLERDEN BİLGİSAYARINIZI KORUMANIN 10 YOLU!

30 Eylül 2020 - 20:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Bu hepimizin kaçınmayı umduğumuz bir şey ama gerçek şu ki, sonsuza dek ondan kaçamayız. Bazılarımız bilgisayar virüslerinin talihsiz alıcılarıyız. Her zaman yeni virüsler çıksa da, TechnoFather bilgisayar virüslerini önlemenin 10 yolunu içeren bir liste hazırladı.

1- BİR ANTİ-VİRÜS PROGRAMI KURUN

İnternete bağlansanız da bağlanmasanız da, gidilecek yol güvenilir korumaya sahip olmaktır. Anti-virüs programları minimum bir yatırımdır. Bu yüzden bilgisayarı açtığınız anda korunduğunuzdan emin olun!

2-CASUS YAZILIMDAN KORUMA VE KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMDAN KORUMA PROGRAMLARI YÜKLEYİN

Bu programların çoğu ücretsizdir ve virüslerin bilgisayarınıza zarar vermesini engeller. Sürekli çalıştırma ve güncelleme gerektirirler ancak doğru kullanıldıklarında amacına hizmet ederler.

2- ŞÜPHELİ WEB SİTELERİNDEN KAÇININ

Bilgisayarınıza bir program yüklemeye veya çalıştırmaya çalışan bir web sitesine girmek üzereyseniz, ancak her zaman değil, web siteleri size çoğu kez bildirimde bulunur. Bunun gibi web sitelerinden kaçının.

3- E-POSTA EKLERİNİ TARAMADAN ASLA AÇMAYIN

Virüslerin yayılmasının en yaygın yolu e-posta yoluyla olmaktır. Bilgisayarınıza virüs bulaşmadığından emin olmak için, tüm eklerin açılmadan önce taranmasını gerektiren bir e-posta sağlayıcısı kullandığınızdan emin olun.

4- OTOMATİK TARAMALARI AYARLAYIN

Taramaları bilgisayarınızda günlük veya haftalık çalışacak şekilde ayarlamak, virüslerden kurtulmak için iyi bir fikirdir. Bu, bilgisayarınızı güncel tutar ve sorunlardan uzak tutar.

5- İNDİRMELERİNİZİ İZLEYİN

İnternetten müzik ve film gibi dosyaları indirmenin çoğumuzun yaptığı şey olduğunu anlıyoruz, ancak aynı zamanda çoğumuzun başını belaya sokuyor. Bunun gibi büyük dosyaların içine biraz sorun sokmak kolaydır, bu nedenle ne indirdiğinize dikkat edin.

6- GÜNCELLE, GÜNCELLE, GÜNCELLE!

Microsoft Windows ‘Kritik Güncelleme’, tüm bilgisayar korsanlarının önüne geçmenin bir örneğidir. Kritik Güncelleştirme, bilgisayarları virüslerden uzak tutmaya adanmış tüm bir Microsoft dalı. Sisteminizi her zaman güncel tutun

7- DAİMA HABERDAR OLUN

İster bir bilgisayar fanatiği olun, isterseniz de kendinizinkini rastgele kullanın, her zaman en son virüslerin ne olduğunu ve bilgisayarınızı nasıl etkileyeceğini bilin. Bu sizi bir şey olursa hazırlayacak ve böylece sorunu daha erken çözebileceksiniz.

8- KIRIK YAZILIMLARDAN KAÇININ!

Cüzdanda daha kolay görünen yasadışı veya ‘kırılmış’ yazılımları çevrimiçi olarak indirebileceğinizi herkes bilir, ancak gerçekte bu programları indirmek size zarar verir. Bilgisayarınızı tespit edilmesi zor hatalara maruz bırakırlar ve size daha fazla soruna neden olurlar.

9- BİR GÜVENLİK DUVARI KURUN

Güvenlik duvarı, gelen internet ve ağ trafiğini tarayan bir programdır. Virüs programınızla birlikte, bilgisayarınıza yetkisiz erişimi engellemeye yardımcı olabilir.

10- HAZIR OLUN!

Orman yangını gibi dolaşan bir virüsün rüzgarını alırsanız, yüksek alarmda olduğunuzdan emin olun. Hiçbir indirme işlemini kabul etmeyin ve e-postaları ve dosyaları açarken çok dikkatli olun.

Bu liste, yolunuza çıkabilecek herhangi bir bilgisayar virüsüne karşı hazırlıklı olmanıza yardımcı olacaktır. Bilgisayarınızı kullanırken her zaman dikkatli ve akıllı olmayı unutmayın!