Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulunur?

17 Ocak 2021 - 19:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Teknolojiden aşırı derecede faydalanıp kullanan ve kullanmadığı zaman kendini depresif hisseden, modu düşük olan kişilere teknoloji bağımlısı denir. Bu yazımızda “Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulunur?” sorularını ele alacağız.

Teknolojinin Artıları ve Eksileri

teknoloji bağımlılığı
Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Okullara münazara konusu olan bir konudur bu teknolojinin artıları ve eksileri. İşte artı ve eksileri;

Artıları;


1-Hayatı kolaylaştırır.
2-Zor dönemlerde, örneğin geçirmekte olduğumuz virüs döneminde iletişim, eğitim gibi birçok alanın devam etmesini sağlıyor.
3-Geleceğe dair yeni iş imkanları sunar.
4-Bilimsel gelişmelere katkı sağlar.
5-İletişimi çok büyük derecede kolaylaştırır.

[geo_ad][the_ad id=”1966″]

Eksileri;


1-Doğru kullanılmadığında belli sağlık sorunlarına yol açabilir.
2-Sosyal medya gibi platformlarda çok vakit geçirmek depresif yapabilir.
3-Bizden bir parçaymış gibi taşıdığımız telefonlar, çok fazla radyasyon yaydığı için kanser, kısırlık gibi sorunlara yol açabilir.
4-Sosyalleşmeyi azaltır.

Teknoloji Bağımlığı Nedir?

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Yukarıda kısa tanımını yaptım. Fakat bu bağımlılıkların dereceleri var. Örneğin; telefonunuzun yanınızda olmadığını hissettiğimiz anda ufak bir durup, “Hay Aksi!” diyorsanız az bağımlı birisiniz. Lakin anlık kalp çarpıntısıyla “Eyvah! Telefonum yok. Ne yapacağım ben şimdi onsuz?” diye tepki veriyorsanız, çok bağımlısınız demektir.

Teknoloji Bağımlılığı Olan İnsanların Ortak Özellikleri

Bu özellikleri ben dahil gözlemlediğim insanlara dayanarak söylüyorum. Çünkü, yaşasın! Bende teknoloji bağımlısıyım 🙂

Genellikle çok fazla arkadaşı olmaz bu tiplerin. Onların dostu telefondur, bilgisayardır veya internettir. Hayattan pek haz almazlar. Çünkü onlar için hayat sanal dünyadır. Örneğin; evde biri gel buraya birşey diyeceğim dese dm at diyebilir. Bu çok normaldir. Çünkü her gün yaptığım bir aktivite kendimden biliyorum. Ders notları ya orta şekerlidir yada çok düşüktür. Çünkü ders çalışmak yerine bir el PUBG giriyordur 🙂

Teknoloji Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji bağımlılığından kurtulmak güçtür ama imkansız değildir. Sadece hayatın güzelliklerini görmek yeterlidir. Arkadaşlar ile gezmek, eğlenmek, aile ile sıcacık yuvada sohbet etmek, kız arkadaş edinmek ve onu mutlu edecek şeyler yapmak gibi. Hayat LOL’de kill çalmak değil yada instagram’da üç kuruş takipçi için GT krizine girmek değil dostum. Hayata bir kere geliyorsun. Değerini bil!