Tails OS İle İnternette Görünmez Olun!

26 Eylül 2021 - 12:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Tails OS işletim sistemi üzerindeki her türlü gözetimden korunmak için kullanılan Linux tabanlı bir dağıtımdır. Bu işletim sistemi, bir bireyin kimliğini dijital alanda korumada son derece kullanışlıdır ve üstelik ücretsizdir. Tails OS güvenlik bakımından oldukça güvenilirdir ve USB girişi olan tüm cihazlarda çalışabilmektedir. Tails işletim sistemi ilk olarak 23 Haziran 2009 yılında GPL olarak yani herkesin geliştirebileceği ve kaynak kodlarını kendi düzenleyebileceğiniz açık şekilde yayınlanmıştır.

Tails OS Açılımı Nedir?

Tails OS ismi gibi her isimin bir anlamı veya kısaltması mevcuttur.

Tails –> The Amnesic Incognito Live System

Tails –> Unutkan, Gizli Kimlikli, Canlı İşletim Sistemi

Anlamında bir açılıma sahiptir.

Tails OS VS Diğer İşletim Sistemleri Arasındaki Özellikler!

Tails OS Pozitif Özellikleri
  • USB ya da DVD takılabilen her türlü bilgisayarda çalıştırılabilir, yani taşınabilir ve istediğiniz yerde çalıştırabilirsiniz.
  • Tüm işletim sisteminin internet ile ilgili trafiğini TOR bağlantısı üzerinden yönlendirir ve anonim yani gizli kalırsınız.
  • Diğer sistemlerin aksine Tail varsayılan olarak seçtiği programlar üzerinde gizlilik ve güvenlik konusunda sıkı denetim uygular.
  • Bağlı bulunduğu bilgisayar üzerinde hiç bir veri yani hiç bir iz bırakmadan çalışır.
  • İşletim Sistemine dair her türlü işinizi güvenli bir alanda yürütebilme olanağınız vardır.
Diğer Sistemlerin Negatif Özellikleri
  • USB ya da DVD takılabilen bilgisayarlarda hepsi çalışamaz.
  • Tüm işlemleri kendi ağınız üzerinden yönlendirir ve anonim olmanız imkansızdır.
  • Varsayılan programları ve sonradan eklenen programlar sizin verilerinizi ve kullanım istatistiklerinizi sizden gizli bir şekilde kullanır.
  • Bağlı olduğu ve kurulduğu cihazlarda parmak izleri ve veriler bırakır.
  • Güvenli bir alan da çalışamazsınız ve her türlü verilerinizi suistimal eden programlar arkaplanda çalışıyor olabilir.

Tails Kurulum Seçenekleri?

Tails işletim sistemi DVD, sanallaştırma yazılımları (VMWare, VirtualBox), USB gibi araçlarla birlikte kurulabilir.

Sanallaştırma İle Kullanmak!

Sanallaştırma programları ile Windows üzerinden Tails işletim sistemini kurabilir ancak önceliğimiz ve amacımız güvenlik, anonimlik olduğu için bu yöntemi kullanmanız pek önerilmez. Tails işletim sistemini sanallaştırarak kullanmak Tails’in güvenlik ve anonimlik için kullandığı bütün önlemleri hiçe saymış oluruz ve gizlilik diye birşey kalmaz. Ayrıca sanal kullanımda mevcut işletim sistemi üzerinde kullanımına dair kalıntılar kalacağı için gizliliğimiz ihlal edilebilir.

DVD İle Kullanmak!

DVD ile Tails kullanmak için DVD okuyucusu bulunan herhangi bir pc olması yeterlidir. DVD üzerinden kurulumu ve kullanımı USB üzerinden yapılan işlemlerle aynıdır. Dezavantaj olarak her bilgisayarda DVD okuyucusu olmayabilir ve DVD diskin kolayca zamanla yıpranabilir, kullanılamaz hale gelebilir. Uzun vadeli kullanımında DVD diskin depolama alanı yetersiz gelebilir.

USB Disk Üzerinden Tails OS Kullanmak!

USB ile Tails kullanımı diğer seçenekler arasında en iyisidir. Herhangi bir istenilen bilgisayarda USB ile kullanabilir ve geride hiç bir iz ya da veri bırakmazsınız. Ayrıca yeni gelen güncelleme ile USB disk yeniden kurulum olmadan USB takılıyken Tails işletim sistemini güncelleyebilir ve sonraki kullanımlarda güncel olarak kullanabilirsiniz. Kolay taşınabilir ve depolama alanı olarak ve güvenilir olarak en iyi seçenektir.

Tails OS Kurulum

Tails OS kurulumu için gerekli olan sadece 8GB ve üzeri bir USB gerekmektedir. Hadi hemen videoyu izleyerek Tails kurulumu yapalım.

Tails OS Kurulumu – Taylan Bildik

Tails işletim sistemi hakkında yazdığımız yazının sonuna geldik, eğer merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz soru, sorunlar olursa yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.