1. Ana Sayfa
 2. Wordpress
 3. SEO Nedir, En İyi WordPress SEO Eklentileri! (3 Eklenti)
Trendlerdeki Yazı

SEO Nedir, En İyi WordPress SEO Eklentileri! (3 Eklenti)

featured

SEO (Search Engine Optimization) Türkçe’si arama motoru optimizasyonudur. SEO uyumlu makale yazmak için anahtar kelimelerinizi düzgün ve doğru yerde kullanmanız gerekir. Wordpress için çok kullanılan “En İyi Wordpress SEO Eklentileri” vardır. Sizler için hepsini bu yazımızda tanıtıcağız.

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinizi, arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine “taramasına” olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek hedeflenen anahtar kelimelere ait arama motoru aramalarında yükseltilmesidir. İngilizcede ve Türkçede kısaca SEO (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir. Arama motorları sitenizdeki yazılarınızın sıralamasını buna göre belirler ve belli kriterler sunar bizlere. Bunlara uymak gerekir, aksi takdirde yazılarımız sıralama alamaz ve arama motoru sonuçlarında iyi yerlere(üst sıralara) gelemeyiz.

Arama Motoru SEO Kriterleri!

Bu kriterlere uyarak içeriklerinizi Google’a sevdirebilirsiniz. Bu şekilde sıralamanız da olumlu bir şekilde yükselişe geçerek ilk sayfalara gelmesine yardımcı olucaktır. Siz tanıtacağım Wordpress SEO eklentilerinde bu kriterleri görebilirsiniz.

 • Yazı başlığınızda odak anahtar kelime kullanın.
 • Meta açıklamanızda anahtar kelime kullanın.
 • URL’de odak anahtar kelime geçsin.
 • İçeriğinizin ilk %10’luk kısmında anahtar kelime kullanın
 • İçeriğinizi olabildiğince uzun ve kaliteli tutmaya çalışın.
 • “H” Etiketlerinizde anahtar kelimelerinizi geçirebilirsiniz.
 • Resimlerinizi SEO için görseldeki uygun resime göre anahtar kelime, alt metin ekleyiniz.
 • Dış Link ve Dahili link veriniz. (dışarıdaki kaynakları belirtin ve bazı sitenizdeki uyumlu anahtar kelimelere uygun sitenizden iç link verin.)
 • Çok uzun olmayan paragraflar kullanın. Bunu yazı boyunca yayarak okuyucuyu sıkmamaya çalışın.
 • Domain otoritesi (Domain yaşı)

En İyi WordPress SEO Eklentileri !

1Rank Math SEO Eklentisi

Rank Math SEO eklentisi rankmath.com tarafından sunulan ve çoğu PRO özellikleri ücretsiz olan bir SEO eklentisidir. Bu eklenti ile çoğu diğer eklentilerde PRO versiyonda kullanılan özellikleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Rank Math, yaygın olarak kullanılan ve en iyi uygulamalara dayanan yerleşik önerilerle, herkesin içeriğini optimize etmesini kolaylaştıran WordPress için bir Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) eklentisidir . Yapılandırılmış verilerle önemli OLAN SEO ayarlarını kolayca özelleştirin, hangi anahtar kelimelerin kullanılabileceğini ve web sitenizin aramada nasıl görünmesini istediğinizi kontrol edin.

RankMath’dan Bazı Görüntüler!

rank math seo
Yazı Düzenleme Sayfası | Sidebar Rank Math SEO Ayarları
rank math seo
Yazı Düzenleme Sayfası | Sidebar Rank Math SEO Ayarları

RankMath için daha fazla bilgiye RankMath’ın sitesinden ulaşabilirsiniz.

2Yoast SEO Eklentisi

Bu eklentide aynı şekilde bir SEO eklentisidir. Fakat çoğu durumda Premium sürüm ihtiyacı duyulduğu için biraz arkaplanda kalmaktadır. Ama normal sürümü bile çok faydalıdır ve 5+ milyon üzeri site üzerinde kullanılmaktadır. Yoast SEO, ziyaretçilerin ve arama motorlarının web sitenizden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için tasarlanmış özelliklerle doludur. Rank Math gibi oldukça yaygın ve sevilen bir eklentidir.

3All in One SEO

All in One SEO çok iyi SEO uzmanlarının tercihi olduğunu söyleyebilirim. Bunlardan biri olan Ayhan Karaman hocamızında tercihi All in One SEO’dan yanadır. +2 Milyon sitede kullanılmaktadır. AIOSEO, WordPress SEO’yu kurmayı ve yönetmeyi kolaylaştırır. Akıllı WordPress SEO kurulum sihirbazı, web sitenizin SEO ayarlarını benzersiz sektör ihtiyaçlarınıza göre optimize etmenize yardımcı olan bir eklentidir.

Yüklediğim Zaman Yazılarım Üst Sıraya Çıkar Mı?

En iyi WordPress seo eklentilerini sizler için sıraladım. Siteniz eklenti hemen ilk sıralara gelmesi ile biticek iş değil. Öncelikle bunu oyun gibi düşünmek lazım her ne kadar yüksek skor yapsak da bazen sıralamaya giremiyoruz. Çünkü bizim önümüzde daha otoriter siteler olabiliyor bunun için Google’a sitemizi tanıtmalıyız. Backlink alarak, tanıtım yazıları, sosyal medya gibi yerlerde paylaşıp link sayımızı artırmalıyız. Sitenizde dikkat çekici ve seo için uyumlu anahtar kelime geçen başlıklar kullanmaya da özen göstermeliyiz. Bizimde bazen yazılarımız 90 SEO puan oluyor fakat bazen yine de düşük sıralamalarda kalabiliyoruz. Bekliyoruz ve belirli zaman aralıkları ile o yazıyı güncel tutmaya çalışıyoruz. İndex sorunları için de sürekli olarak yazı paylaşarak Google botlarını sitenize alıştırabilirsiniz, böylelikle siteniz hızlı index alıcaktır.

En iyi WordPress seo eklentileri sonuç olarak tüm eklentiler gibi benzersiz ve hepsinin birbirinden farklı ve üstün özellikleri mevcut. Bunlar arasında seçim ve tercih yapmak sizin insiyatifinize kalmış birşey. En iyi WordPress seo eklentileri için ben oyumu RankMath’den yana kullanıyorum. Sizde oyunuzu hangi eklentiden yana kullanıyorsanız yorumlar kısmında belirtirseniz sevinirim. Sizlere bu yazımda eklenti seçiminde yardımcı olduysak ne mutlu bize. Hoşçakalın…

Bu yazıyı değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sizler için güzel içerik hazırlamaya çalışıyoruz. Bunun için iyice araştırma yaparak dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmelerden sizleri teknolojiden mahrum bırakmıyoruz.

Yorum Yap