iOS 12 Özellikleri

14 Eylül 2021 - 19:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Uzun bir bekleyişin ardından iOS 12, nihayet kullanıcıları ile buluşmaya hazırlanıyor. Apple’ın resmi etkinliğinden sonra iOS 12, kullanıcılara dağıtılmaya başlanacak. Yeni sürüm birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Bunların başında memoji, siri ve screen time özellikleri geliyor. İşte iOS 12 ile gelen bilmeniz gereken yenilikler.

1- Gelişmiş E-Posta Bildirimleri

iOS 12 ile birlikte her bir e-posta hesabı için ayrı bildirim kullanabilirsiniz. Bunun için Ayarlar>>Bildirimler>>Mail bölümüne giderek e-posta bildirimlerinizi özelleştirebilirsiniz. Böylece iş e-postalarını ve kişisel e-postlarınızı ayırabilirsiniz.

2- Gruplandırılmış Bildirimler

iOS 12’de bildirimler daha işlevsel hale geliyor. Böylece bildirimler, daha akıcı ve sezgisel bir şekilde gruplandırılabilecekler.
Bildirimleri grupladığınızda ekran dağınıklığından kurtulacak ve daha güzel bir ekran görünümüne kavuşacaksınız. Gruplanan bildirimleri açmak için üzerine dokunmanız yeterli. Bunun için Ayarlar>>Bildirimler bölümüne giderek gruplandırma yapabilirsiniz.

3- Kişiselleştirilmiş Bildirimler

Telefonunuza gelen bildirimlerin bazıları size ulaştığında telefonunuzun ışığının yanmasını veya ses çıkarmasını engelleyebilirsiniz. Ya da bunların istemiyorsanız bildirim gelmesini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

4- Screen Time

Artık telefonunuz veya tabletiniz ile ne kadar zaman geçirdiğinizi Screen Time ile öğrenebileceksiniz. Bu yeni özellik sayesinde cihazınız ile nasıl vakit geçirdiğiniz dakika dakika istatistiki bir şekilde öğrenebileceksiniz.

5- Siri Kısayolları

Siri, iOS 12 ile birlikte çok daha işlevsel hale geliyor. Siri’ye eklenen kısayollar ile Siri’yi kişiselleştirip, birçok konuda size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Mesaj gönderme veya müzik dinleme komutu sadece bunlardan birkaçı.

6- Kritik Uyarılar

iOS 12’de telefonunuzu “Rahatsız Etmeyin” moduna almış olsanız bile cihazınız bazı kritik uyarıları almaya devam edecek. Apple, Kritik Uyarılar’ı, kritik sağlık güncellemeleri kullanan bireyler için hayata geçirdi.

7- Geliştirilmiş “Rahatsız Etme” Modu

“Rahatsız Etme” modu, cihazınızı kapatmadan iPhone’unuza gelecek aramaları ve bildirimleri devre dışı bırakmanızı sağlayan güzel bir özellik. Ders çalışırken, toplantıda veya akşam yemeği yerken o anda kalabilmenize yardımcı oluyor. Üstelik şimdi, ekran ışığını kısarak ve sabah yeniden talimat vereceğiniz ana kadar kilitli ekranda tüm bildirimleri saklayarak daha iyi uyumanıza da yardımcı oluyor.