Instagram’dan Yeni Özelliği Canlı Odaları Başlattı!

01 Mart 2021 - 18:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Instagram, Pazartesi günü, kullanıcıların diğer üç arkadaşıyla canlı yayına girmesine olanak tanıyan yeni bir özellik olan Canlı Odalar’ı başlattı ve şirket başkanı Adam Mosseri’nin “bir süredir talep edilen bir özellik” olarak adlandırdığı bir özelliği kullanıma sundu.

Sosyal medya ağı uzun süredir kullanıcıların Canlı yayına geçmesine, kameralarından takipçilerine canlı yayın yayınlamasına, hatta bir arkadaşının size canlı bir akışta katılabilmesi için destek eklemesine izin verdi. Şimdi, İnstagram aynı canlı yayına üç adede kadar arkadaş ekleyebileceğinizi söylüyor.

instagram canlı odalar

Canlı Oda başlatmak çok kolay. Ana ekrandayken, sola kaydırın ve Canlı Kamera seçeneğini seçin. Ardından bir başlık belirleyebilir ve misafirlerinizi odaya eklemek için Odalar simgesine dokunabilirsiniz. Birisi sizden sizinle birlikte canlı yayına başlamanızı isterse, onu daha önce olduğu gibi Canlı oturum açıkken gruba da ekleyebilirsiniz.

İnstagram Canlı Odanızı açmak için yedi hızlı adım: 

1. Instagram kamerasını açmak için sağa kaydırın veya aşağıdaki ‘+’ simgesine dokunun.

2. Mevcut seçenekler listesinden “Canlı” yı seçin.

3. Sol taraftaki menüyü kullanarak bir başlık ekleyin.

4. Canlı yayına geçmek için dairesel düğmeye dokunun.

5. Bir misafir eklemek için kamera simgesine dokunun.

6. Canlı Odanıza katılmak isteyen kişiler arasından seçim yapabilir veya onları arayabilirsiniz.

7. Ardından, onları Canlı Odanıza eklemek için misafirin tutacağına dokunmanız yeterlidir. 

Instagram ayrıca yeni özellikten para kazanmak istiyo. İnstagram, izleyicilerin içeriklerini takdir ettikleri içerik oluşturucular, ilgi çekici içerikler sunan ev sahipleri için Rozetler satın almalarına ve ayrıca Canlı Odalardaki katılımcıların teşvik ettiği amaçlara katkıda bulunmak için Alışveriş ve Canlı Bağış Toplayıcıları kullanmalarına olanak tanıyacak.

Şirket, bazı takipçilerinizi sizinle birlikte oda konusunda bilgilendireceğinden ve böylece takip edilme şansınızı artıracağından, misafir eklemenin erişiminizi artırmanın harika bir yolu olabileceğini söylüyor. Araya başka kullanıcılar da ekleyebileceksiniz, böylece Canlı Odanıza iki kişi ekleyebilir ve görürlerse, eklenmelerini isterlerse Canlı oturumun ortasına üçüncü bir katılımcı ekleyebilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta, Canlı Odadaki bir katılımcı tarafından engellendiyseniz, o Odaya katılamayacağınızdır. Şirket blogunda, “Instagram’ın içerik oluşturucuların izleyicileriyle ve birbirleriyle anlamlı sohbetler yapabileceği en iyi yer olmasını istiyoruz ve bu yeni güncellemeyi güvenliği göz önünde bulundurarak tasarladık” dedi.