İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Instagram, Uçtan Uca Şifreleme Üzerinde Çalışıyor Olabilir!

Instagram, Uçtan Uca Şifreleme Üzerinde Çalışıyor Olabilir!

Facebook'un sahip olduğu Instagram, Twitter'ın yeni Spaces özelliğine ve çılgınca popüler olan Clubhouse uygulamasına rakip olucağı düşünülen Audio Rooms üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

featured

Clubhouse dünyayı kasıp kavurmuş olabilir, ancak rakipleri Twitter’ın Spaces ve Fireside gibi rakip hizmetler üzerinde hızla çalışıyor. Twitter’da yayınlanan sızdırılmış bir görsele göre, Instagram’ın yeni bir ‘Ses Odaları(Audio Room)’ özelliği üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Instagram sosyal paylaşım platformunun söylentilere konu olan özelliği, mobil geliştirici ve görüntüyü sızdıran Alessandro Paluzzi’nin bugün bir tweet ile iki ekran görüntüsü paylaşmasının ardından ilk olarak Twitter’da görüldü. Özellikler, gizli özellikleri etkinleştirmek için uygulamanın tersine mühendislik yoluyla etkinleştirildiği, bu da özelliğin hala erken bir aşamada olduğunu gösteriyor.

Paluzzi’nin ilk ekran görüntüsünde, Instagram uygulamasının Direkt Mesajlar bölümünde, uygulamanın sol üst tarafındaki Oluştur ve Görüntülü Görüşme düğmelerinin solunda üçüncü bir Mikrofon simgesi gösteriliyor. İkinci ekran görüntüsü, ekranın alt tarafındaki kullanıcı profilinin yanında temel bir “Yükleniyor ..” mesajını ve muhtemelen kendi sesini kapatıp açmak ve Ses Odasından çıkmak için bir mikrofon simgesi ve bir çarpı simgesi gösteriyor.

Ancak, görünen o ki, Instagram’ın üzerinde çalıştığı tek özellik Audio Rooms değil. Paluzzi daha sonra Facebook’un sahip olduğu uygulamanın bazı sohbetleri için uçtan uca şifreleme üzerinde çalıştığını gösteren başka bir görüntüyü tweetledi. Bu özellik, kullanıcılar yeni bir sohbet başlatmaya çalıştıklarında büyük olasılıkla görünecek ve kişinin adının üzerinde “Uçtan uca şifreli sohbeti başlat” etiketi ile tasvir edilmiştir.

Instagram’da uçtan uca şifrelemenin gelişi, Facebook’un sohbet hizmetlerini bir araya getirme planlarında bir sonraki adımdır. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg tarafından yıllar önce şirketin sohbet hizmetlerini birlikte çalışabilir hale getirmeyi planladığını belirttiğinde duyurumuştu.

Şirket, Instagram DM’leri, Facebook Messenger ve WhatsApp’ın sohbet hizmetlerinin ‘arka ucunu’ birleştirerek, bir hizmetteki kullanıcıların birbirleriyle konuşabilmesi için birlikte çalışabilir ve konuşabilir olmasını planlıyor. Bununla birlikte, uçtan-uca şifrelemenin gelişimi hala erken aşamalarında olabilir ve nihayetinde ne zaman piyasaya sürüleceği şu anda bilinmemektedir.

Bu yazıyı değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ömer iyi çocuktu ama fena bir kusuru vardı. İnsanlara fazla güveniyordu. Sırf seviyor diye onları tanıdığını zannediyordu. Eğer geri dönüp söyleyebilseydim söylerdim. Ömer derdim her ihanet sevgi ile başlar.

Yorum Yap