İngiltere Merkez Bankası kripto para riskleri konusunda uyardı

15 Aralık 2021 - 13:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Üst düzey bir İngiltere Bankası yetkilisi BBC’ye verdiği röportaj, hızlı büyüyen kripto para varlıklarının kurulu finansal sistem için tehlike oluşturabileceğini söyledi.

Banka başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe, Birleşik Krallık hane halkının servetinin çoğu şu anda Bitcoin gibi varlıklarda tutulmasa da, daha yaygın hale geldiğini söyledi.

Değerleri keskin bir şekilde düşerse, zincirleme bir etkisi olabilir, dedi.

Bankanın bu riskleri kontrol altına almaya hazır olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

BBC’nin Today programına konuşan Sir Jon, şu anda İngiltere’deki hanelerin servetinin yaklaşık %0,1’inin kripto para birimlerinde olduğunu söyledi.

Yaklaşık 2,3 milyon kişinin onları tuttuğu tahmin ediliyor ve kişi başına ortalama miktar yaklaşık 300 £.

Ancak, fon yöneticileri gibi kişilerin portföylerinin bir kısmını kripto para birimlerinde tutmaları gerekip gerekmediğini bilmek isteyen kripto para birimlerinin “çok hızlı büyüdüğünü” vurguladı.

“Fiyatları oldukça değişken olabilir ve teorik veya pratik olarak sıfıra düşebilirler” dedi.

“Bence endişelenen nokta, finansal sisteme entegre olduğu zaman, büyük bir fiyat düzeltmesinin diğer piyasaları gerçekten etkileyebileceği ve yerleşik finansal piyasa oyuncularını etkileyebileceği zamandır.

“Henüz orada değil, ancak standartları ve düzenlemeleri tasarlamak zaman alıyor.”

“Gerçekten kolları sıvamamız ve buna devam etmemiz gerekiyor, böylece bu çok daha büyük bir sorun haline geldiğinde, aslında riskleri kontrol altına alacak düzenleyici çerçeveye sahibiz.”

Sir Jon, Banka’nın Birleşik Krallık’ın finansal sisteminin sağlığını inceleyen en son Finansal İstikrar Raporunu yayınlamasının ertesi günü konuşuyordu.

Raporda, İngiltere’deki hanelerin izin planının ve diğer Covid destek önlemlerinin sona ermesine rağmen “dayanıklı” kaldığı belirtildi.

Ancak, sağlık riskleri ve ekonomik görünüme ilişkin belirsizliğin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Raporda, özellikle yeni varyantlar ışığında, Covid’in ekonomi üzerinde hala “daha büyük bir etkisi” olabileceği belirtildi.

Rapor, Banka politika yapıcılarının Perşembe günü bir sonraki faiz oranı kararını açıklamaya hazırlanırken geldi.

Yaşam pahalılığı Ekim ayında %4,2 artarak neredeyse 10 yılın en yüksek oranı oldu. Enflasyondaki bu artış, analistlerin mevcut rekor düşük seviye olan %0,1’den faiz oranlarında bir artış tahmin etmesine yol açtı. Ancak, Omicron varyantının yayılması nedeniyle son zamanlarda şüpheler ortaya çıktı.

Andrew BaileyGÖRÜNTÜ KAYNAĞI,GETTY RESİMLERİ

Banka, “Birleşik Krallık ve küresel ekonomiler pandeminin etkilerinden kurtulmaya devam etti. Ancak halk sağlığına ve ekonomik görünüme yönelik risklere ilişkin belirsizlik devam ediyor” dedi.

“Örneğin, arz ve enflasyon üzerinde kısa vadeli baskılar var ve özellikle virüsün yeni varyantlarının aşı etkinliğini azaltıp azaltmadığına dair belirsizlikler göz önüne alındığında, Covid’in aktivite üzerinde daha büyük bir etkisi olabilir.”

İngiltere Merkez Bankası finansal istikrar komitesi, finansal sisteme yönelik risklerin pandemi başlamadan önceki seviyelerine döndüğünü söyledi.

Banka, “Büyük İngiliz bankaları, ciddi senaryolarda bile hane halklarını ve işletmeleri desteklemeye devam edecek kadar güçlü” dedi.

Geçen yılın başında bankalara daha fazla manevra alanı sağlamak için getirilen acil durum önlemlerinin kaldırılması konusunda danışmanlık yapıyor.

Bankalar şimdi bir kez daha gelecekteki şoklara karşı korunmak için tüm kredilerinin %1’i değerinde (döngüsel sermaye tamponu olarak bilinir) fazladan bir sermaye tamponu oluşturmak zorunda kalacaklar. Önümüzdeki yıl bu oran yüzde 2’ye çıkacak.

Banka ayrıca ipoteklerin karşılanabilirlik limitlerinin gevşetilmesi konusunda da danışmanlık yapmaktadır.

Faiz oranları standart değişken oranın %3 üzerine çıkarsa, borç verenlerin borçluların geri ödemeleri karşılayıp karşılayamayacaklarını test etme zorunluluğunun kaldırılıp bırakılmayacağı inceleniyor.

Raporunda, depozito için fon toplamanın hala ev sahibi olmanın önündeki en önemli engel olduğunu ekledi.