İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. HarmonyOS Kurulumu Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

HarmonyOS Kurulumu Nasıl Yapılır?

featured

HarmonyOS kurulumu nasıl yapılır konusu biraz ciddi bir konu, çünkü HarmonyOS işletim sistemi Huawei tarafından geliştirilmektedir ve HarmonyOS aynı zamanda dünyanın ilk açık kaynak kodlu mikro çekirdek tabanlı olma özelliğini taşıyan işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu olması geliştiriceler tarafından daha iyi bir şekilde geliştirilmesine olanak tanımaktadır. İstediğiniz gibi kaynak kodları ile oynuyarak kendinize özel işletim sistemi geliştirip kullanabilirsiniz.

HarmonyOS Nedir?

harmonyos
HarmonyOS Nedir?

HarmonyOS, Çin merkezli teknoloji şirketi olan Huawei tarafından geliştirilen ve aynı zamanda dünyanın ilk açık kaynak kodlu mikro çekirdek tabanlı olma özelliğini taşıyan işletim sistemidir. Bu özelliğiyle HarmonyOs işletim sistemini kullanan tüm cihazlar birbiriyle iletişim kurmasını sağlıyor. İşletim sisteminin “Harmony (Harmoni)” yani “Uyum” adına sahip olması tüm cihazlarda uyumlu olması ihtimalini artırıyor ve düşündürüyor.

HarmonyOS, ABD tarafından Huawei ambargo uyguladıktan sonra geliştirilmeye başlanmıştır. Kendi işletim sistemlerini kullanarak ABD’nin önünü kapatmasına engel olması amaçlandı. 2019 yılında yapılan etkinlikle geliştirildiği duyuruldu. Buraya kadar her şey tamam fakat desteklemeleri gereken temel herkesin gereksinim uygulamaları var Facebook, İnstagram, WhatsAPP, Telegram vb. uygulamarı hepsinin de uyumlu olması gerekiyor. Şuanda halen geliştirme aşamasında olduğu için herhangi bir kesin bilgi bulunmamaktadır. Ama muhtemelen 2021 Ağustos-Eylül aylarında herşey daha net olucaktır.

HarmonyOS Kurulumu Nasıl Yapılır?

harmonyos
HarmonyOS Kurulumu Nasıl Yapılır?

HarmonyOS işletim sistemi şuan itibariyle kurulması mümkün değildir. Şuanda kurulumu olsa bile çoğu hata mevcut olucaktır bu sorunlarda sizi mutlaka HarmonyOS’dan uzaklaştırıcaktır. Size önerim kullandığınız cihazda kesinleşene kadar herhangi bir kurulum yapmamanız. Eğer risk alıyorsanız kurulum yapabilirsiniz ama yanlış bir kurulumda telefonunuzu bozma durumu oluşabilir ya da SoftBrick, HardBrick yani tuğla dediğimiz olay oluşabilir.

Huawei telefonlarında açılışda 2 işletim sistemi sunma seçeneği yerini alabilir HarmonyOS ya da Android ile istediğiniz gibi kullanma durumu olabilir. Ama bu henüz kesin olmamakla beraber Xiaomi, Poco, RedMi, Meizui Oppo gibi telefon üreticilerinin daha bu konuyla ilgili hangi işletim sistemini kullanıcakları kesin değil. Harmony OS çıktığında hepimiz birlikte sonuçları görüceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ömer iyi çocuktu ama fena bir kusuru vardı. İnsanlara fazla güveniyordu. Sırf seviyor diye onları tanıdığını zannediyordu. Eğer geri dönüp söyleyebilseydim söylerdim. Ömer derdim her ihanet sevgi ile başlar.

Yorum Yap