Donald Trump’ın Facebook Hesabının Kaderi Bağımsız Uzmanlar Tarafından Karar Verilecek!

21 Ocak 2021 - 19:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Facebook, bağımsız bir gözetim kurulunun Donald Trump’ın Facebook’dan sonsuza kadar yasaklı kalıp kalmayacağına karar vermesine izin verecek. 

Tarafsız uzmanlar geçen yılın sonlarında oluşturulan hukuki, teknoloji ve insan hakları Facebook’un içerik ılımlılık sorunları için yüksek mahkeme olarak hareket etmek. Şimdi, şirketin kendisi karara itiraz etse bile, Trump’ın hesabında son söz sahibi olacak. 

Facebook’un Donald Trump Hakkındaki Twitter Paylaşımı!

Facebook Perşembe günkü duyuruda , “Bağımsız bir organdır ve kararları bağlayıcıdır – CEO Mark Zuckerberg veya Facebook’taki herhangi biri tarafından reddedilemezler” dedi . 

Facebook’un Donald Trump Hakkındaki Tweet’i

Şirket , 6 Ocak’ta Trump yanlısı destekçilerin ABD Kongre Binası’na saldırmasının ardından daha fazla şiddeti kışkırtabileceği korkusuyla eski başkanın Facebook ve Instagram’daki hesabını süresiz olarak askıya almaya karar verdi . “Kararımızın gerekli ve doğru olduğuna inanıyoruz,” Facebook VP Nick Clegg Perşembe günkü yazısında yazdı. Bununla birlikte şirket, bağımsız bir sonuca varmak için gözetim kurulunun konuyu incelemesini istedi. 

Donald Trump Facebook hesabı

Clegg, ideal olarak neyin sansürleneceğini belirlemek için demokratik olarak seçilmiş hükümetlere kalmıştır, “ancak bu tür yasaların yokluğunda, kaçınamayacağımız kararlar vardır” dedi. 

“Yönetim kurulunun kararını dört gözle bekliyoruz ve 7 Ocak’taki eylemlerimizin açık gerekçesini göz önüne aldığımızda, yaptığımız seçimleri destekleyeceğini umuyoruz” dedi. 

Gözetim kurulu kendi açıklamasında , “inceleme sürecinin kapsamlı ve ilkeli olmasını sağlarken aynı zamanda mümkün olan en kısa sürede durumu incelemeyi planladığını söyledi.” Yönetim kurulu, konuya karar vermesi için 90 gün vermeyi planlıyor. İnceleme sırasında Trump ve ekibi, hesaplarının neden eski durumuna getirilmesi gerektiğini açıklama şansına da sahip olacak. 

Buna ek olarak, 20 üyeli kurul, “ilgilenen tüm kişi ve kuruluşların davayla ilgili kamuoyuna görüş bildirmeleri” için bir süreç uygulamayı planlıyor. “Panel bir karara vardıktan sonra bulguları tüm yönetim kurulu ile paylaşılır. Bir dava kararının çıkarılması için kurulun çoğunluğunun imzası gerekiyor ”dedi.

“Tüm davalarımızda olduğu gibi, yönetim kurulu çalışmalarımız hakkında şeffaf olmaya kararlıdır ve dava kararı kurulun web sitesinde yayınlanacaktır. Karar, panelin bir karara varmak için kullandığı temel bilgilerin yanı sıra panelin nihai sonuçlarına nasıl ulaştığına dair bir açıklama sunacak ”dedi. Facebook’un bu kararı uygulamak için yedi güne kadar süresi olacak.