Eskişehir gezilecek yerler 2022

09 Ağustos 2022 - 15:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Eskişehir gezilecek yerler 2022

Woman in orange coat with black and brown scarf

Photo by Arina Krasnikova on Pexels

Eskişehir, İç Anadolu bölgesinin en seçkin şehirlerinden biridir ve iki büyük üniversitesi olan Anadolu Üniversitesi ve Osman Gazi Üniversitesi ile dünyaca ünlüdür. Posuk Çayı çevresindeki turistik tesisleri ve ülkemizin en büyük şehir parklarından biri olan Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı ile tanınan Eskişehir, son 20 yılın yenilikleri sayesinde Türkiye’nin örnek şehirlerinden biri haline geldi.

Şehri ikiye bölen ve Venedik kanallarına benzer bir manzara oluşturan Posok Çayı üzerindeki gondol gezileri o kadar popüler ki Eskişehir’in her köşesi yemyeşil parklar, dinlenme alanları, spor sahaları ve oyun alanlarıyla çevrili. Dünya standartlarında müzeleri ve parklarıyla tanınan Eskişehir, müze severlere havacılık müzelerinden ahşap el sanatları müzelerine kadar onlarca farklı seçenek sunuyor. Şehirde ve popüler turistik bölgelerde çok sayıda Eskişehir oteli bulunmaktadır.

Odunpazarı

Odunpazarı ilçesi, Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi ve tarihi merkezi olmasının yanı sıra şehrin kültür merkezidir. Odunpazarı’nın merkezi, kentsel rezerv olarak korunan UNESCO Dünya Miras Alanları geçici listesine yazılmıştır. 300’den fazla tarihi ev ve cami ile Odunpazarı, arnavut kaldırımlı sokakları ve güzel ahşap köşkleri ile sadece Eskişehir’in değil, Türkiye’nin de fotoğraf turları ve kültür turları için en önemli noktalarından biridir. geleneksel Anadolu ve Türk mimarisi. , kompleksler, oteller ve kervansaraylar.

Güzelliğinden Evliya Çelebi’nin kitabında da bahseden Odunpazarı’nın tarihi çarşısında hizmet veren geleneksel bir el sanatları atölyesi, Eskişehir’de alışveriş yaparken ilk durağınız olmalı. Her sokağının büyüleyici bir manzara sunduğu Odunpazarı’nda her mevsim muhteşem fotoğraflar çekeceksiniz.

Akdeniz plajı

Akdeniz kıyılarını andıran yapay plajlarıyla tanınan Eskişehir Kent Park, özellikle yaz aylarında gitmeniz gereken ilk yer. Kent Park, Tepebaşı ilçesinde Sivrihisar Caddesi üzerinde yer alan Türkiye’nin ilk yapay plajı, büyük göleti, restoranları, kafeleri, yürüyüş yolları, spor alanları ve çocuk oyun alanları ile Eskişehir’in en hareketli yerlerinden biridir.

300.000 metrekarelik bir alana yayılan Kent Park, yapay göletleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, konserler için etkinlik alanları, etkileyici heykelleri ve peyzajlı bahçeleri ile Türkiye’nin en güzel şehir parklarından biridir.