Disney’in Yeni Derisiz Robotu Bir İnsan Gibi Göz Kırpabilir!

02 Kasım 2020 - 16:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Derisi olmadığı gerçeğini bir kez aştığınızda, Disney Research’ün yeni robotu etkileyici bir robotik başarıdır. İlk olarak Gizmodo tarafından bildirilen yeni robot, insan yüz hareketlerini, özellikle de göz kırpma ve ince kafa hareketlerini taklit edebiliyor. Göğüs bölgesindeki bir sensör(yüz yeterince rahatsız edici olduğu için bir gömlekle örtülmüştür) robota ne zaman dönmesi ve önündeki bir kişiye bakması gerektiğini bildirir ve göz hareketleri doğrudan göz temasından hızlı göz hareketlerine geçer. Sakkadeler olarak bilinir. Ayrıca nefes almayı taklit etmek için hafifçe yukarı ve aşağı hareket eder.

Robot, Disney’in Araştırma bölümü, Walt Disney Imagineering’deki mühendisler ve Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign ve California Teknoloji Enstitüsü’nden robotik araştırmacılar tarafından geliştirildi. Çoğu insansı robot genellikle gözlerini bir insan yüzüne odaklayıp orada kalsa da, insanlar birbirleriyle bu şekilde etkileşime girmiyor (Zoom çağrıları hariç, belki). Disney Araştırma ekibi, Gerçekçi ve Etkileşimli Robot Bakışı adlı makalesinde şu açıklamayı yaptı:

“Bakışın, etkileşim ortaklarının algılarını şekillendiren önemli bir sosyal sinyal olduğu gösterilmiştir. Örneğin, bizimle daha fazla göz teması kuran insanlar bize benzer, aynı zamanda daha zeki, vicdanlı, samimi ve güvenilir olarak algılanır. Dahası, bakış aynı zamanda karmaşık sosyal ve duygusal durumları ifade ediyor gibi görünmektedir.Bakışın sosyal etkileşimlerde önemi ve durumları iletme ve algıları şekillendirme yeteneği göz önüne alındığında, bakışın etkileşimli bir robot karakter için önemli bir araç olarak işlev görebileceği açıktır. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı, insan benzeri karşılıklı bakışı taklit edecek bir sistem geliştirmektir.”

Disney’in yeni derisiz robotu bir insan gibi göz kırpabilir!

Disney’in bu teknolojiyi tema parklarındaki animatronik karakterler için nasıl kullanabileceğini hayal etmek zor değil. Şirketin araştırma bölümü bir süredir daha gerçekçi robotlar yapmak için çalışıyor; 2018’de “Kolları başının üzerinde kaldırılmış bir insan dublör sanatçısının boyuna yaklaşmak için” havada ters takla atabilen Stickman robotunu tanıttı. Göz izleme robotunun kafatasının üzerine deri gibi görünen bir şey eklemeleri gerekecek. Tekinsiz vadiyi fethetmek bir şeydir, ancak olduğu gibi bırakılırsa, bu robot muhtemelen Karayip Korsanları yolculuğuna bakan Disneyland misafirlerini çıldırtacaktır.