Son Dakika : Kripto paralarda neler oluyor? Bitcoin’de yükseliş sürecek mi?

10 Ağustos 2021 - 13:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Bitcoin cephesinde neler oluyor?

Bitcoin, yükseliş eğilim sinyalleri vermeye başladı. Dün ortaya çıkan ve bugün de edvam eden yükseliş mum grafikleri tarafından da doğrulandı. 200 günlük hareketli ortalama göstergesi, trendin tersine döndüğünü ve yükselişin sürebileceği sinyalini veriyor.

30 bin seviyelerine kadar düşen Bitcoin son 2,5 ayın zirvesine yükseldi. Dünyanın en büyük kripto para birimi hafta sonundan bu yana sürekli yükseliyor.

Bitcoin’in dışındaki diğer kripto para birimleri de artışa geçti. Geçtiğimiz haftaya göre %5 artış gösteren DASH, Ether ve Litecoin uzun süredir düşük bir seyir izliyordu.

Bitcoin'de yükseliş Sürecek mi?

Kriptolardaki artışların temel sebebi olarak, ABD senatosunda Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerin kripto varlıkların vergilendirmesi üzerinde uzlaşmaya varması en çok konuşulan Bitcoin haberi durumuna geldi.

Her gün yeni bir alışveriş fırsatı haberlerinin de bu konu hakkında güçlü beklentiler oluşturduğu düşünülüyor. Örneğin Bitcoin ile alışveriş dönemi sinema salonlarında da başladı. ABD’nin en büyük sinema şirketlerinden American Movie Classics (AMC), Bitcoin ile bilet satışı yapılacağını duyurdu. Açıklamanın ardından AMC hisseleri yüzde 4’ten fazla yükseldi.

AMC’nin CEO’su Adam Aron, “Bitcoin hakkında bundan önceki 10 yılda öğrendiğimden daha fazlasını 6 ayda öğrenmek zorunda kaldım” diye konuştu.

CNN Business’ta yer alan habere göre Aron, “Bitcoin’i kabul etmek için her türlü programlamayı yapmak zorundayız. Şu an ABD sinemalarımızda Apple Pay ve Google Pay için kod yazıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Müşteriler biletlerini çalışmalar tamamlandığında çevrim içi olarak Bitcoin ile satın alabilecek.

Karar sonrası şirketin hisselerini de yükseltti.
Bu açıklamaların ardından AMC’nin hisseleri yüzde 4’ten fazla yükseldi. Bitcoin’in fiyatı ise saat 15:22 itibarıyla 45 bin 703 dolardan işlem görüyor.

Fiyat hareketlerinde etkili olan gelişmelerin ayrıntılarını aktaran Paritex CEO’su Özgür Serkan Uslu, ilk sırada Tesla Kurucusu Elon Musk’ın açıklamalarının yer aldığını belirtti. Uslu, “Musk, The B Word etkinliğinde Tesla’nın ve kendisinin yanı sıra, SpaceX’in de Bitcoin yatırımı olduğunu söyledi. Ayrıca Bitcoin madenciliğinde temiz enerjinin kullanımına dair pozitif gelişmeler devam ederse, Tesla’nın BTC kabul edeceğini açık bir şekilde ifade etti. Etkinlikte Twitter CEO’su Jack Dorsey’in açıklamaları da yankı uyandırdı. Dorsey, Bitcoin’in dünya barışını getirmesini beklediğini belirtti. The B Word etkinliği öncesinde 30 bin doların altında olan Bitcoin, böylece 30 bin doların üzerine çıktı. Ancak esas tırmanış, 28 Temmuz’da Tesla bilançosunun açıklanmasıyla başladı. Tesla’nın 1 milyar dolara yakın birinci çeyrek bilançosuna göre şirket, Bitcoin satışlarından 101 milyon dolar kâr elde etti” diye konuştu.

‘Korku ve panik havası dağılıyor’ 

Binance US’in halka açılma ihtimaline dikkat çeken Özgür Serkan Uslu, “Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’in CEO’su, şirketin ABD’deki ortağı Binance US’in halka açılabileceğini açıkladı. Öte yandan Binance, son zamanlarda Japonya, İngiltere ve İtalya başta olmak üzere birçok farklı ülkede yasallaşma süreci için çalışmalar yapıyor. Ancak şimdiye kadar bu girişimlerinde başarılı sonuçlar elde edemedi. Bu nedenle Amerika’da halka arz işlemlerini gerçekleştirmek için Coinbase’in halka arz sürecini kullanacak. Binance’in bu adımının hem borsanın geleceği hem de yatırımcıları nazarında oluşan korku ve panik havasını dağıtması olası” açıklamasında bulundu.