Beyniniz Hacklenebilir!

19 Ekim 2020 - 20:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Bazen gerçek ile bilim kurgu arasındaki çizgi bulanıklaşmaya başlar. Bu, Ağustos ayında Elon Musk’un anılarınızı yedekleyebileceği varsayılan bir beyin çipini ortaya çıkardığında oldu. Daha da şaşırtıcı olan şey, bu teknolojinin yepyeni olmamasıdır.
Elon Musk’ın Neuralink beyin çipi, beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) teknolojisinin bir örneğidir. Teknoloji dünyasında dalgalar yaratsa da, bu cihazların ilk örneği değil. BCI, düşündüğünüzden daha uzun süredir buralarda ve yakında günlük yaşamın bir parçası olabilir.


Öyleyse BCI nedir ve ne yapabilir?

BCI’lar ne yapar?


BCI, beyniniz ve bir elektronik cihaz arasında doğrudan bağlantı sağlayan bir sistemdir. Beyniniz bir bilgisayar gibi elektrik sinyalleri gibi çalıştığından , ikisini bağlayabilirseniz elektronikleri kontrol edebilir. BCI’lar size bu bağlantıyı sağlamaya çalışır.
İki ana BCI türü vardır – invaziv ve non-invaziv. Neuarlink çipi gibi invaziv cihazlar, beyninize yerleştirmek için ameliyat gerektirir. Non-invaziv BCI’lar, tahmin edebileceğiniz gibi, bunun yerine başınıza taktığınız harici teçhizatı kullanın.
BCI’lar, zihninizle bir şeyleri kontrol etmenize veya beyninizi büyütmek için başka bir şekilde çalışmanıza izin verebilir. Bu, nörolojik bozuklukların tedavisine veya vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olabilir. Bilim adamları muhtemelen sadece beyin-bilgisayar arayüzlerinin (BCI) yapabileceklerinin yüzeyini çizdiler.

BCI Teknolojisi


BCI’lardaki son gelişmeler


İlk BCI cihazları 1990’larda ortaya çıktı , ancak son zamanlarda bazı önemli gelişmeler gördüler. En önemlisi, Elon Musk’ın beyin çipi programı, domuzlara implante etmenin ve çıkarmanın güvenli olduğunu gösterdi. Bu, insanlar için de güvenli oldukları anlamına gelir.
Musk, Neuralink’in anılarınızı buluttaki belgeler gibi saklayabileceğini iddia etti. Daha da önemlisi, kas-iskelet sistemi yaralanmaları veya sakatlıkları olan kişilerin elektronik cihazları eller serbest olarak kontrol etmelerini sağlayabilir. Geleceğe bakan Musk, ekibinin sonunda telepati yoluyla iletişimi sağlayabileceğini iddia etti.
Son zamanlarda yapılan bir araştırma, beyin-bilgisayar arayüz teknolojisinin ve genel olarak NeuraTech’in , çevrelerine tepki çalışanların konfor seviyelerini ölçebileceğini öne sürdü . Daha sonra, çalışanları daha rahat hale getirmek ve dikkat dağınıklığını en aza indirmek için ışıkları ve sıcaklığı otomatik olarak ayarlayabilirler. Dikkat dağıtıcı şeyler günde ortalama 2,1 saat sürdüğünden, bu BCI’lar önemli verimlilik artışı anlamına gelebilir.


BCI teknolojisi ile ilgili endişeler


BCI’lar ne kadar ümit verici olsa da, teknolojiyle ilgili hala bazı endişeler var. Neuralink yongası fiziksel olarak güvenli olsa da, dijital güvenlikle ilgili birçok soruyu gündeme getirdi. Bilgisayar korsanlığı ve veri sızıntıları gibi tehditler, söz konusu veriler beyin dalgalarınız olduğunda çok daha şiddetli olabilir.
Bir beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) anılarınızı bulutta depolarsa, o zaman bir şirket bunlara erişebilir. Mahremiyetle ilgili endişeler halihazırda belirgindir, ancak tüm zihninizin dijital olarak erişilebilir olup olmadığını hayal edin. BCI şirketi, kullanıcı verilerinizi satabilecek sosyal medya siteleri gibi anılarınızı satabilir mi?
BCI teknolojisi insan yeteneklerini artırabilirse, bazı insanlara haksız avantajlar sağlayabilir. BCI’leri karşılayabilen insanlar, sahip olamayanlara göre daha iyi öğrenim veya işyeri araçlarına erişebilir. BCI’lar ne kadar çok şey yapabilirse, eşitsizlik yaratmak için o kadar fazla potansiyele sahip olurlar.

Teknolojinin gelişmesi


Teknoloji, insanların yapabileceklerini genişletiyor


BCI teknolojisi, yaygın insan kullanımını görmekten muhtemelen çok uzaktadır. Ancak bu teknoloji ilerledikçe, araştırmacıların dikkatli bir şekilde ilerlemesi gerekebilir. Tüm olası dezavantajları hesaba katarlarsa, bu cihazlar nasıl yaşadığımızda devrim yaratabilir.
BCI’lar gibi teknolojiler işleri sadece kolaylaştırmaz. Ayrıca insan kabiliyetinin sınırlarını da zorluyorlar. Gelecekte, bu tür bir teknoloji insanlığı asla mümkün olmadığını düşündüğümüz yükseklere çıkarabilir.