Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar? Backlink Nasıl Alınır?

31 Aralık 2020 - 11:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Backlink SEO için en önemli sıralama faktörüdür. Çoğumuz Google aramalarında üst sıralara çıkan bir websitemiz olsun isteriz. Sonuçta, sıralaması iyi olan bir siteye sahip olmak, rekabeti yüksek kelimelerde hit almamızı kolaylaştırıcaktır. Sitenizin sıralamasını yükseltmek için kalıcı bir yol olmasa da, yüksek kaliteli içerik ve sitenize güçlü bağlantıların bir kombinasyonu uzun bir yol kat edebilirsiniz.

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink üzerinde çalıştığımız kelime üzerinde alınarak hem sitemizin otoritesine yardımcı olur, hem de sitenizdeki o kelime ile ilgili yazınızın sıralamasını iyileştirerek iyi yerlere gelmesine katkıda bulunur. Backlink aldığımızda spam-score fazla olmaması gerek, fazla olduğu takdirde web siteniz ceza almaz ama zaman kaybetmiş olursunuz bu yüzden kaliteli backlink seçimi önemlidir. SEO çalışmalarınızda mutlaka backlink analizi yapılarak işlemlere başlanmalıdır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almak için bazı yollar vardır. Bunlardan otomatik yani bot ile eklenen backlinkler kesinlikle siteye zarar verir. Çünkü emek olmadan yemek olmaz sözünü hatırlatmak isterim. Sizler elle manuel olarak ekleme yaparak sitenizin geleceği için doğru olanı tercih etmelisiniz. Bazı backlink türleri aşşağıda olduğu gibi anlatılmıştır. Bu işlem basit görünse de SEO uzmanı tarafından yapılmasında fayda vardır.

No-Follow Backlink

no follow backlink nedir
no follow backlink

NoFollow İngilizce’den Türkçe’ye çevirisi “takip yok” anlamını taşır. Eğer siteye kefil olmak istemıyorsanız bunu kullanmalısınız . No-Follow = rel=”nofollow” html olarak ifade edilir. Bunu gören Google Bot durur ve nofollow etiketinden şunu çıkartır”demek bu siteye gitmeyeceğim” nofollow bunu ifade ediyor. Sizin için bir kod olarak da örnek vereyim.

<a href=”https://technofather.com” rel=”nofollow”>Nofollow link yapısı örneği</a>

Bu şekilde bir yapıya sahip link türüdür. WordPress sitenizde Nofollow Backlink kullanımı şu şekildedir.

Do-Follow Backlink

dofollow backlink
dofollow backlink nedir

Backlinklerin kralı sayılan Do-follow backlink çok değerli bir backlinktir. Kendisi sitenize kefil olarak gösterilmektedir. Yani şunu diyor Google’a bu linkteki site güvenlidir, botlar bu siteye gidebilir diyor takip edebilir anlamına geliyor. Dofollow link yapısını şu şekilde örneklendirebilirim.

<a href=”https://technofather.com” rel=”dofollow”>Dofollow link yapısı örneği</a>
Backlink olarak en faydalı türlerden biridir. Zor bulunan ama oldukça faydalı olan backlink türüdür.

Dizin Backlink

dizin backlink
dizin backlink nedir

Web dünyasında bazı dizin ekleme siteleri vardır. Bu sitelerin amacı kendi dizinlerinde tüm siteleri toplamak ve diğer siteye referans olarak backlink sağlamaktadır. Çok kolay bir şekilde herhangi bir dizin ekleme sitesinden backlink alabilirsiniz. Dizin sitesinden 1 tane backlink alalım bakalım.

Buraya tıklayarak siteye giriniz.

dizin backlink siteleri

Tıkladıktan daha sonra gerekli iletişim ve site bilgilerinizi ekleyerek kolayca sizde dizin backlink alabilirsiniz.

dizin backlink örneği

Artık sitenizde 1 dizin backlink sahibi oldu. Backlinklerin indexlenmesi biraz zaman alabilir SearchConsole ya da Semrush, Ahrefs gibi platformlardan bakarak indexlenip indexlenmediğini gözlemleyebilir ve öğrenebilirsiniz.

Article Backlink

article backlink
article backlink nedir

Bir sitede makale yazarak kaynak backlink alabilirsiniz. Yöntemi ise bir sitede makale yazarak sitenizi kaynak olarak gösterebilirsiniz bunun için bazı siteler vardır Medium, Blogger, WordPress.com gibi bazı kaynak backlink almak için ücretsiz siteler vardır.

Profil Backlink

Profil backlink olayı ise gayet basit bir işlemdir. Herhangi bir profil backlink olan bir siteye giriş yapıyorsunuz. Daha sonra ise profilinizi düzenlemeye gireceksiniz. Bu kısım her sitede farklıdır, ama sonuç olarak sitenizi ekleyeceksiniz ve profilinizde gözükecektir. Size 1 adet de profil backlink kaynağı vereyim. centerforinquiry.org adresinden kayıt olarak profil backlink sahibi olabilirsiniz

profil backlink
profil backlink nedir

EDU- GOV Backlink

En faydalı backlink çeşitlerindendir. Sitenize faydasını gün geçtikçe daha çok anlıyacaksınız. .edu .gov alan adları üniversiteler, devlet kurumlarının alan adlarıdır. Herkes bu alan adını para ile alamaz. Bu alan adlarından eğer rektör falan değilsek 😀 yorum backlink olarak faydalanmamız gerekir.

Backlink Kaynakları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink kaynakları bir web sitesinin genel otoritesini belirlemektedir. Backlink kaynak çeşitliliği ne kadar fazla olursa çok sağlıklı bir etkileşim yapmış olursunuz. Backlink paketleri seçerken bu yüzden baklink kaynağının çeşitliliğine önem vermelisiniz.