Apk Nedir?

28 Temmuz 2021 - 19:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

APK Nedir? (Android Paket Kiti), Android işletim sistemi tarafından Android uygulamalarının dağıtımı ve kurulumu için kullanılan paket dosya biçimidir.

Temel olarak, bir Android geliştiricisi açısından bakarsak, APK dosyası, Android projesinden veri ve kaynak dosyaları ile birlikte derlenmiş kodu tutar. Bu nedenle, APK dosyasının derlenmiş Android projesi için arşiv gibi olduğunu söyleyebiliriz.

İlk bakışta bu sizin için pek bir şey ifade etmeyebilir, ancak birisinin uygulamanızdan hassas verileri nasıl çıkarabileceğini merak ettiyseniz, bu sürecin başlangıcıdır.

APK’nın arşiv olduğunu düşünürsek, .apk dosyasının .zip dosyasına benzer davrandığını söylemek doğru olucaktır . Sanırım .zip dosyasını nasıl açacağınızı ve çıkaracağınızı zaten biliyorsunuz. Peki, deneme.apk dosyanızı manuel olarak deneme.zip olarak yeniden adlandırarak , .apk dosyasının içinde ne olduğuna kolayca bakabilirsiniz.

APK Dosyası Yüklemenin Artıları!

APK Nedir? Artıları ve Eksileri Nedir?
APK Nedir? Artıları ve Eksileri Nedir?

APK dosyaları birkaç nedenden dolayı popülerdir. Bunun en büyük nedenlerinden biri, yeni uygulamaların önceden sızdırılması ve indirilmek üzere APK dosyaları olarak mevcut olmasıdır. Bu, kullanıcıların yeni uygulamalara resmi Play Store’da bulunmadan önce erken bir şekilde erişebilecekleri anlamına gelir.

Bir uygulama kullanıcının yaşadığı ettiği ülkede mevcut olmayabilir ve bu nedenle kullanıcı tarafından orjinal Play Store’dan indirilemez. Belirli bölgelerde kısıtlanmış veya yasaklanmış bu çok sayıda uygulamaya erişmek için kullanıcılar inat edip 😀 diğer kaynaklardan bir APK dosyası indirebilir. Örneğin, bazı ülkelerde yasaklanan PUBG Mobile en çok oynanan oyun olan PUBG bazı ülkelerde indirilemez. Bu ülkelerin kullanıcıları , uygulamanın PUBG Mobile APK dosyasını doğrudan resmi web sitesinden indirebilir.

Son olarak, APK dosyaları, kullanıcıların en son Google Güncellemelerini almak için denetleyicileri atlamasına olanak tanır. Belirli Google Güncellemelerinin yayınlanması biraz zaman alabilir ve erken sürüm olarak kullanılabilir. Kullanıcılar APK dosyasını doğrudan indirerek bekleme süresinden kurtulabilirler.

APK Dosyalarını Yüklemenin Eksileri!

APK dosyalarını yüklemek kolay olsa da her zaman yararlı veya güvenli olmayabilir. APK dosyalarını indirirken kullanıcılar, crack veya yasa dışı bir uygulama olabileceğinden dikkatli olmalıdır.

Web’de, kullanıcıların korsan uygulamaları doğrudan sitelerinden indirmelerine olanak tanıyan çeşitli APK hizmetleri bulunmaktadır. Ancak bu, kullanıcıların kaçınması gereken yasa dışı bir etkinliktir . Bu nedenle, gelecekteki yasal güçlüklerden kaçınmak için herhangi bir üçüncü taraf APK dosyasını indirmeden önce yeterli araştırma yapılmalıdır ve virüs olabileceğini unutmamalıdır.

APK dosyaları, çeşitli internet sitesi kaynaklarından edinilebilir. Ancak, kullanıcının cihazına kasıtlı olarak bulaşan kötü amaçlı yazılımlar içeren bazı APK dosyaları sizin için çok riskli bir durumdur . Bu, telefon güvenliğinizi tehlikeye atabilir ve kişisel bilgilerinizin çalınmasına neden olabilir.

Bilgisayar korsanlarının APK dosyalarını kullandığı, değiştirdiği ve fazladan bir uygulama izni eklediği durumlar da olmuştur. Bunları kullanan şüpheli olmayan kullanıcılar, bilmeden hassas kişisel bilgileri cihazdan bilgisayar korsanlarına aktarabilir.

Bu nedenle, kullanıcılar APK dosyalarını yüklerken her zaman uygulama izinlerini dikkatlice kontrol etmelidir.

Sonuç

Kullanıcılar, güvenilir kaynaklardan APK yükleyebilirler. Ancak bazı siteler, güvenilir görünmesine rağmen kötü amaçlı APK dosyaları içerebilir. Bir APK dosyasını indirmeden önce, kullanıcılar indirmeye devam etmeden önce bazı kullanıcı yorumlarına veya incelemelerine bakmalıdır.